Aprillikuine mereskäik
Lapsed ei pea teatavasti mängides piiri, võid olla talvel sulalumest kontideni märg, aga kes seda jõuab jälgida. Tihtipeale oli kevaditi võistlus, kes läheb esimesena merre ujuma. Võimalikult kohe pärast jääminekut sai mustavasse vette hüpatud. Kord läksime naabripoisi Matiga merre aprilli keskel. Olime pärast sõprade seas tehtud poisid, aga kui ma kodus sellega ema ees kiitlesin, ütles tema pilk kõik. Haigeks ma tookord ei jäänud.
Püsisime küllap tänu väljas rahmeldamisele terved, välja arvatud see, et oli perioode, kus mu küünarnukid ja põlved ei saanudki ära paraneda. Kui ma isa jalgrattaga sõitsin, juhtus kukkumisi iga päev. Pean ütlema, et lollust jagus ka. Et mitte minna nuttes ema juurde järjekordse rivanooli- ja sidemeannuse järele – kuidas sa mängu juurest ära tuled –, võtsime lihtsalt peoga tänavaäärset liiva või mulda ja panime haava peale, et veri kinni jääks. Vedas, et teetanust ei saanud.
Naljapärast võiks öelda, et minu lapsepõlves polnud mitte majapidamistööd, vaid teoorjus. Muidugi pandi kolm kasvavat noort meest tööle, näiteks kartulimaad kaevama. Peenarde rohimine, marjade ja õunte korjamine oli raudne kohustus, nagu ka puude lõhkumine või saagimine kahemehesaega. Pere toidulaud sõltus tollal väga palju oma majapidamisest. Pidasime lehma ja kanu, kartul ja köögiviljad tulid oma aiast. Kui oleksin mänginud õrnahingelist luuletajat ja pliiatsit närides trepi peal istunud, oleksin naha peale saanud.
Tollal tundus küll ebaõiglane, et naabripoisid, kellel polnud nii suurt aeda, silkasid ringi ja tagusid vutti, kui meie tööd tegime. Tagantjärele olen aga tänulik, sest nii kujunes tööharjumus. Arvan, et loomult on inimene laisk, nii ka mina, aga ma tean, et kui võtan töö ette, siis pean selle ära tegema. See anti meile lapsepõlves varakult ja valusalt teada. Kõige suurem õpetaja ongi elu ise. Kui teed lollusi, peksavad omad vitsad. Pärast oled õppetunni eest tänulik, mis ei välista kahjuks uute lolluste tegemist.
Ivo Linna meenutuse kirjutas üles Meeli Parijõgi.