Autor tunneb mõlemat piirkonda ja Lääne otsuselangetamise tagatubasid. Tema raev enesega rahulolevate, kulukärpijatest poliitikute aadressil vaatab vastu igalt leheküljelt. Arvustajad on kritiseerinud raamatut kohmaka karakteriloome ja dialoogi pärast. Kuid tegelik küsimus on, kas stsenaarium, mille see maalib, on küllalt usaldusväärne, et väärida tõsist käsitlemist. Kas Venemaa tõesti riskiks tuumasõjaga Lääne vastu, et hõivata Eesti, Läti ja Leedu täiemahulise sõjalise rünnakuga.
Mõnel puhul võiks Venemaa tõesti riskida, aga...
Kahtlemata oleks vastus mõnel puhul «jah». Kui meil oleks Valges Majas president Trump, kes on selgesõnaliselt lahti öelnud julgeolekutagatistest Euroopale, pluss Vene-sõbralikud liidrid teistes tuumariikides (Jeremy Corbyn Suubritannias; Marine le Pen Prantsusmaal), siis lõpetaks NATO selgelt funktsioneerimise tuumaliitlasena. Kuid need on suured agad.
Veel enam: me peame ka eeldama, et ühes NATO kokkuvarisemisega ei ole ülejäänud sõjaliselt mõtlevad Euroopa riigid (Norra, Poola, Holland – võib-olla ka Rootsi ja Soome) paigutanud Balti riikidesse mingit tõsiseltvõetavat sõjalist jõudu.
Selliseid tingimusi arvestades oleks Venemaale võib-olla ahvatlev oma geograafilisi ja muid eeliseid kasutada.
Kuid ka sel puhul ei oleks taoline asjade käik kindel. Kas Venemaa sooviks tõesti silmitsi seista otsusekindla vastupanuvõitlusega? Kas ta tahaks riskida finantssanktsioonide ja poliitilise paaria seisundiga?
Ma arvan, et Vene relvajõudude peamine ülesanne on pigem heidutada kui päriselt võidelda. Sõjaline ebatasakaal Baltimaades teeb rahutuks inimesi seal – ja välismaal. Kui inimesed arvavad, et nende kolme väikse riigi kaitsmine tekitab Kolmanda maailmasõja ohu, võivad nad otsustada seda üldse mitte teha (see, ma kardan, on Sir Richard Shirreffi raamatu üks soovimatuid efekte).