Lisaks tuleb arvesse võtta, et teaduses ei ole põhimõtteliselt ümberlükkamatuid väiteid – teadusliku mõtlemise juurde käib alternatiivsete selgituste otsimine, oma tulemuste nõrkade kohtade esiletoomine ning avatud diskussioon.
Teaduslikku meetodit mitte tundvate inimeste jaoks võib selline mõtteviis jätta mulje ebakindlusest, isegi kahtlusest. «Evolutsioon – see on kõigest teooria», kas pole? Väga lihtne on selles teaduslikust enesekriitikast kinni hakata ning esitleda seda ajakirjanduses kui tõendit tulemuste kahtlase väärtuse kohta.
The Timesi kliimamuutuste negatiivse mõju osas skeptilised arvamusavaldused pärinevad peamiselt ühe mehe, tuntud briti teadusajakirjaniku ja parlamendiliikme Matt Ridley sulest. Ridley mõtteviis, nn ratsionaalne optimism, on jätnud mulle sügava mulje. Tõenduspõhist lähenemist kasutades näitab Ridley, kuidas tänapäeva maailm liigub teadussaavutuste ja tehnoloogia arengu toel üha suurema tõhususe, heaolu ja jõukuse suunas, millest võidavad nii inimühiskond kui ka looduskeskkond.
Ridley ei arva, et kliima ei soojene. Ta arvab, et kliimasoojenemine on osaliselt inimese põhjustatud, ning selle mõju on tõenäoliselt kahjulik. Piisab eelnevas lauses esinenud sõnadest «osaliselt» ja «tõenäoliselt», et muuta Ridley «kliimamuutuste eitajaks».
Selles, et kliima tõepoolest soojeneb, mõistlikud inimesed ei kahtle (kliimasoojenemise eitamist loetakse vandenõuteoreetikute ja pseudoteaduste pärusmaaks). Samuti pole põhjust kahelda inimese mõjus kliimale, arvestades neid tohutuid koguseid kasvuhoonegaase, mis me maapõuest atmosfääri suuname.
Inimmõju ja tagajärjed
Kliimasoojenemisdebati peamised küsimused on hoopis teised. Esiteks, kui suur on inimmõju osakaal kliima kujundamises võrreldes looduslike protsessidega (süsihappegaasi tase on Maa geoloogilises ajaloos atmosfääris varieerunud suures ulatuses, näiteks kambriumiajastul oli see praegusest 20 korda kõrgem). Teiseks, kas süsihappegaasi, üldiselt ohutu, mõnes olukorras isegi kasuliku (nt taimekasvu soodustava) gaasi kontsentratsiooni suurenemine 0,03 protsendilt 0,06 protsendini (ehk ennustatav kahekordne tõus) atmosfääris saja aasta jooksul muudab globaalset kliimat nii drastiliselt, et on vaja kohe astuda majanduslikult kahjulikke ja kohati inimeste elu halvendavaid samme.