Müüt – meeste paratamatu agressiivsus
Uuringud ei ole tõestanud, et mingid bioloogilised tegurid määraksid poiste suurema agressiivsuse. Testosterooni toodab vihatunne, ja asjaolu, kas seda lubatakse väljendada meestel või naistel, sõltub ühiskonnas kehtivatest tavadest – kumma soogrupi sotsiaalselt lubatud käitumise hulka kuulub viha väljanäitamine. Bioloogia ja testosterooniga ei saa terve grupi käitumist põhjendada, veelgi enam – vägivalda ei saa ega tohi õigustada bioloogilise paratamatusega. Eestis on aga just see väga levinud.
2011. aasta küsitlustulemustega sarnaseid vaateid väljendasid ka õpetajad ja koolijuhid, kellega viidi läbi kvalitatiivsed intervjuud. Kordus arvamus, et poiste puhul on vägivald loomulik ja enamasti seotud liidrirolli paika panekuga ehk hegemoonilise maskuliinsuse kujunemisega, mida tajutakse normaalse ja sünnipärasena. Hegemooniline maskuliinsus on mõiste, mida kasutatakse teatud tüüpi maskuliinsuse kohta. Seda iseloomustavad rõhutatud hierarhilisus, sugupoolestunud võim, domineerimine ja oma füüsilise jõu väljanäitamine. Sellise maskuliinsuse esindaja peidab oma tundeid, ei tunnista oma hirme, püüab saavutada kõva poisi mainet. Pea kõik intervjueeritavad kirjeldasid just sellist maskuliinsust kui poiste loomupärast omadust ja kasvamise osa. Intervjuudes viidati mõnel juhul küll sellele, et poisid pole õppinud oma emotsioone väljendama ja konflikte sõnadega lahendama, samas aga peeti füüsilist vägivalda poiste puhul loomupäraseks, kuna neile on omane püüe panna hierarhia paika.
Koolikiusamise soolised aspektid
2014. aasta kooliõpilaste uuringus palusime noortel märkida neljapallisüsteemis, kuivõrd nad teatud väidetega nõustuvad. Vägivalda puudutavates teemades leidis ligi kolmandik vastanutest, et koolis peetakse poiste kaklemist normaalseks, samas arvas enamik, et tüdrukutele kaklemine ei sobi. 41% poistest ja 42% tüdrukutest ei nõustunud väitega, et õpetajad sekkuvad, kui kedagi kiusatakse. 33% poistest ja 37% tüdrukutest ei nõustunud, et kaasõpilased sekkuvad, kui kedagi kiusatakse. Soolisi erinevusi vastustest ei ilmnenud, küll aga tuli välja, et kiusamisse sekkujatena nähakse veidi rohkem õpilasi kui õpetajaid.