Nii et Eesti tappis soomlaste huvi Euroopa vastu ära?
Midagi sellist, jah. Aga Eesti roll oli oluline ja see on huvitav ka seepärast, et kui soomlane vaatab Eestit ja eestlast, siis tunneb ta ennast vanema vennana. See on vana trauma.
Kelle trauma see on – eestlaste või soomlaste oma?
Mulle tundub, et siiski eestlaste.
Kas see trauma on ravimatu?
Ei, tundub, et nüüd, Eesti uue iseseisvuse ajal on see trauma kadunud. Soomlane saab aru, et Eesti on Euroopa Liidus. Eesti on isegi NATO-s, Soome ei ole …
Mina küll tahaks, aga see näitab, et suurema ja väiksema venna kompleks on kadunud.
Olete äsja kirjutanud raamatu, mida veel eesti keeles pole, aga selle raamatu pealkirja vaba tõlge on „Eesti ja Soome kultuurisillal kulgejad”. Kui tuletame meelde Tulenkantajaid ja ka alkoholi, siis see on kahe-, mitte ühesuunaline sild.
Raamat ilmub varsti ka eesti keeles. See räägib ülemöödunud sajandist. Mõtlesin paar aastat tagasi, et kirjutan raamatu, millised olid kontaktid üle Soome lahe 19. sajandil. Milline oli Eesti soomlaste silmis ja vastupidi. See oli väga huvitav teema. Mulle meeldis sellest kirjutada.
Kuidas seda lühidalt kokku võtta – milline oli Eesti soomlaste ja Soome eestlaste silmis?
See on raske ülesanne, aga umbes nii: teile, eestlastele, Koidulale, Kreutzwaldile, Johann Voldemar Jannsenile, Jakob Hurdale oli Soome väga tähtis. Mulle tundub, et nad armastasid ja austasid Soomet ülearugi. Aga ka meie rahvusliku liikumise tegelastele oli Eesti väga oluline. Näiteks Yrjo Sakari Yrjo-Koskinen käis Eestis sageli ja kohtus teie suurmeestega. See sild oli heas tasakaalus. Siis ei vaadanud soomlased veel Eestit kui väiksemat venda ja vastupidi.