Tänane Kambodža on end avanud maailmale ja seeläbi ka turismile. Riigis on palju hotelle, kuurorteid, muuseume ja kindlasti tasub kiigata khmeeride imelisse kööki. Khmeerid on sõbralikud, kuid hoiavad tuntavat distantsi.
Endine punakhmeer, kuid mundrit vahetanud komandör, Hun Sen on tänaseni võimul, olles sellega maailma pikima staažiga peaminister. Tema võimuperioodil on riigis kinnistunud uskumatul tasemel korruptsioon, repressioonid teisitimõtlejate suhtes ja ühtlasi on riik jäänud kogu piirkonna konkurentsitult vaesemaks maaks.
Tänane Kambodža paistab silma lapstööjõu ohtra kasutamisega ja mitmed Lääne kaubamärgid kasutavad seda häbitult ära. Võib ju muidugi vaielda, kas parem oleks siis ilma selle 2-3 dollarita päevas, sest tihti on just need plikaohtu töötajad oma perede ainsad ülalpidajad.
Kliima on riigis äärmiselt meeldiv, hinnad odavad ja üldine mulje positiivne, kuid just Kambodžas kipuvad turistid sattuma enim tänavakuritegevuse küüsi ja politseilt selles olukorras ilma ohtralt dollareid maksmata abi võimalik saada ei ole.
Paljuski on lääne meesturistid ka ise kohalike meelepaha ära teeninud – lapsprostituutide kasutamine tähtaja ületanud valgete pensionäride poolt on massiline ja uskuge, näha umbes 14-aastast tüdrukut 80-aastase lilleliste pükstega valge vanuri käevangus on äärmiselt rõve. Phnom Penhis on lapsprostituutide teenuste huvilistele kahjuks terve linnaosa, mida võim ei soovi mingil moel likvideerida. Seda tunnet ei leevenda ka imemaitsev puuviljavalik, mida kogu piirkond pakub. Ahjaa, riisi kõrvale pakutud hapukas ja vürtsikas sipelgasalat viis keele alla.
Kambodža on väga vastuoluline ja keeruka ajalooga maa, mille järelmid ja tagajärjed on siiani selgelt isegi lühiajaliselt riigis viibijale tunda. Soovitan siiski maad külastada eriti neil, kellele pakub huvi ajalugu, nii lähimast kui kaugemast ajast, khmeeridel on mida näidata. Kopsutäis punakat tolmu maanteedelt ei tapa kedagi.
Erki Loigomi reisiloo teine osa ilmub 19. mail!