Kas sa tundsid distantsilt vaadates, et hea protest läheb raisku, sest puuduvad konkreetsed nõudmised ning selge tegutsemisstrateegia?
Me andsime endast parima. Occupy Wall Streeti esimesel plakatil oli kirjas «What is our one demand?» (Mis on meie üks nõudmine?). Me saatsime korraldajatele kokku 20–30 läkitust, et nad tuleksid välja selgelt sõnastatud eesmärkidega, millest üks oli nn Robin Hood tax ehk väärtpaberitehingute maksustamine, mis oli meie hinnangul ideaalne nõudmine. Aga kui mitusada inimest koguneb parki, hakkab protest seal oma elu elama. Occupy Wall Streeti osalised lõid ise oma kultuuri ja asjaajamise viisi. Paraku oma algses vormis jooksis see ühel hetkel õhust tühjaks. Nüüd me üritame välja mõelda, mida teha järgmisena.
Occupy Wall Streeti tunnustatakse reeglina selle eest, et see muutis avalikku diskursust ning tõi lauale üha laieneva ebavõrdsuse küsimuse. Nüüd mil möödub varsti viis aastat #OWSi algusest, tasub küsida, millised on Occupy liikumise suurimad poliitilised võidud?
Revolutsiooniline muutus ei käi nii, et kuskil on mingi liikumine, mis saavutab kohe oma eesmärgid. See on aeglane protsess, mis võib mõnikord kesta aastaid. Ka kümne aasta pärast ei pruugi selle protsessi viljad veel nähtavad olla. Tihti eeldavad sellised muutused tervelt generatsioonilt poliitilist aktiivsust. Occupy Wall Street kuulub koos araabia kevade, Indignadose, Syriza ja Bernie Sandersiga ühte ahelasse, mis on aidanud kaasa noorte politiseerumisele. Meil õnnestus panna miljonid noored poliitikast huvituma, nii et mingil määral oli tegu vägagi eduka üritusega. Need noored, kes viis aastat tagasi pargis magasid, võitlevad nüüd selle nimel, et Sandersist saaks president, või loovad uusi poliitilisi erakondi, nagu Podemos Hispaanias. Järgmine katastroofiline moment, olgu selleks siis mõni loodus- või finantskatastroof, võib anda araabia kevade, Occupy liikumise, Syriza vms kaudu politiseeritud inimestele, kes on uute mudelitega eksperimenteerinud, uue võimaluse. #OWS oli üks oluline moment sündmuste ahelas, mis lõpeb mastaapse muutusega mõtteviisis.