Heaks teemakohaseks näiteks on äsja Euroopa rahandusministrite vahel peetud arutelud Panama paberitest lekkinud saladuste üle. Euroopa Komisjoni suurejooneline ettepanek, et kõik Euroopa Liidus tegutsevad rahvusvahelised suurfirmad, mille käive on üle 750 miljoni euro aastas, peaksid avalikustama, kui palju nad kasumit teenivad ja makse maksavad, pole väga paljudele meelt mööda. Sest see puudutaks ka maksuparadiise. Ettepaneku peale hoiatasid mitmed suurfirmad eesotsas IKEA ja McDonald’siga, et nii detailse info avalikustamine kahjustaks nende konkurentsivõimet, ning paljusid nõudmisi pehmendati seejärel märkimisväärselt. Saksa rahandusminister Wolfgang Schäuble on samuti ettepaneku vastu. Tema argument on, et säärase info avalikustamise nõue võib anda tagasilöögi, kuna hakatakse pelgama avalikku häbiposti sattumist. Ka Austria ja Malta rahandusministrid jäid skeptiliseks, arvates, et piisab täiesti, kui info edastatakse maksuametitele.
Žižekil on õigus: globaalse kapitalismi juriidiline süsteem on seadustatud korruptsioon.
Mis veel hullem, globaalsetes finantstehingutes kasutatavad tehnikad ja valemid ei ole aina keerulisemad seetõttu, et seadusi eirata – seda pole, nagu näeme, enam vaja –, vaid põhjusel, et tänapäeval toimiva kapitalismi loogika ajab alati taga maksimaalset ja kiiresti teenitavat kasumit, mis on juba ainuüksi oma olemuselt spekulatiivne. See toob endaga kaasa üha suureneva vaesuse, ebastabiilsuse, riskid ja järjest regulaarsemad kriisid. Samal ajal koondub kasum konkreetse ja väikese grupi kätesse.
Tegemist ei ole enam ainult ebavõrdsuse süvenemisega maailmas, mida kapitalistlik süsteem otse loomulikult toodab, arvab Saskia Sassen, vaid millegi põhimõtteliselt teistsuguse ja kohutavamaga. Ta peab silmas teatud tüüpi majanduspraktikate, mida iseloomustab «vahendite keerukus ja tagajärgede brutaalsus», intensiivistumist ja levikut, mis viskab süsteemist välja ja vaesustab aina suuremaid rahvahulki erinevates riikides. Meie silme all toimuv kasumi ja vaesuse tootmist varjavate «kapitalistlike suhete süstemaatiline süvenemine», mis on majanduskriisi käigus üha julmemaks muutunud, meenutab Sassenile kapitalismi algusaegadele omaseid ekstreemseid kapitali kogumise viise[1].