Tegemist on kahtlemata olulise teemaga, sest naise võimekus tööturule tagasi tulla ja ka konkurentsivõimelisena püsida pärast emaks saamist pole ainuüksi naise probleem, vaid puudutab otseselt valdavat osa tööandjatest ja mõjutab olulisel määral tööhõive struktuuri. Mis mõjutab emaks saanud naise konkurentsivõimet tööturulja kuidas remontida vanemahüvitise regulatsiooni?
Väärtushinnangud mõjutavad emaks saanud naise konkurentsivõimet tööturul
Minu kui noore naise hinnangul ei ole töölt äraolek see, mis naiste konkurentsivõime seisukohast tööturule naasmisel probleeme põhjustab, sest 1–5 aastat (olenevalt laste arvust) moodustab tegelikult küllaltki väikse osa umbes 45-aastase töötamise perioodis. Pigem on küsimus selles, mis muutub naise tööelus pärast emaks saamist võrreldes eelnevaga.
Kes on see, kes lapsed lasteaiast/koolist koju toob, poes käib, süüa teeb, kodus haige lapsega on – kui vastus neile küsimustele reeglina on naine, siis tööandja perspektiivist vaadatuna on vahetegu mees-ja naistöötaja vahel ka põhjendatud, sest mehe peale saab rohkem kindel olla tööülesannete täitmisel kui emaks saanud naise peale. Seega tegelikult on emaks saanud naise konkurentsivõime kujundamisel väga oluline roll teisel lapsevanemal.
Mida rohkem tasakaalu püütakse perekondades hoida laste sõidutamise, söögitegemise, poeskäimise ja lapsega kodus olemise osas, siis seda olulisemalt on võimalik vähendada tööturul vahetegu mees või naine ning kaudselt ka palgalõhe küsimust.
Emaks saanud naise konkurentsivõimet aitaks tööturul parandada suurem meeste kaasamine lastega tegelemisel ja majapidamises. Küsimusele, mida riik meeste suuremaks kaasamiseks teha saab, on keeruline vastata, sest väärtushinnangute peamiseks kujundajaks on ikkagi kodu. Kodu peaks kujundama väärtushinnangud, et lapse saamine on jagatud vastutus.