Võtame Stevensoni «Aarete saare». Muidugi mitte selles mõttes, et kusagil on pahad piraadid, kes üritavad headelt kangelastelt ära võtta raha, mille pahad piraadid on kunagi varem teistelt headelt inimestelt ära võtnud.
Meenutagem, mis sai «Aarete saares» siis, kui proloog oli läbi ja intriig püsti pandud. Minategelane Jim oli komistanud aardekaardi otsa. Ta pidi ennast tundma täpselt nagu inimene, kellel on pähe turgatanud suurepärane äriidee, kuid kellel pole õrna aimugi, kust leida oma idee teostamiseks rahastust. Aare on olemas ja tulemas, tahtmisest ja seiklusjanust puudu ei tule, aga vot algkapitali pole.
Kusagil mujal istus samal ajal oma mõisas kamina ees skvair Trelawney. Tal oli raha kogu maailm, aga suurt mõtet, mida sellega peale hakata, mitte üks raas. Põhimõtteliselt siin ongi nüüd koht, kus Eestis jutt ära lõpeks ja mingit seiklust poleks.
Jim istuks edasi oma ema kõrtsis ja skvair oma mõisas ehk teisisõnu, äriidee ja vaba kapital kokku ei saaks. Ilmselt kiruksid mõlemad valitsust ja Skandinaavia panku, kes ei võimalda äri teha. Raamatus on loo käivitajaks doktor Livesey, kes tunneb nii Jimi kui Trelawneyd ja viib nad kokku.
Põhiküsimus ongi nüüd see, kes võiks Eestis olla doktor? Olen üsna kindel, et otsida ei tule mingit kindlat inimest või ametit või loota, et riik või kasvõi pangad asja korda ajavad. Lahendus on mujal.