Ehk on mõnevõrra üllatav, et kui tagasisidet politseihariduse kohta põhjalikult uurida, siis kõige enam kurdetakse suhtlemisoskuse ja kesise keeleoskuse üle. Ilmselgelt ei aita see, kui õppekavasse lisada suhtlemispsühholoogia õppeaine. Küll aitavad praktilised harjutused, kus ühtaegu tuleb anda esmaabi, rahustada paanikas inimesi, kutsuda välja päästeteenistus ning alustada haldusmenetlust. Ütleme, et osa jutust käib veel vene keeles ja 23-aastane politseinik on pärit Viljandimaa külast. Säärasesse olukorda peab esimest, teist ja kümnendat korda sattuma koolis, mitte päriselus. Sellisesse harjutusse peab panustama mitu õppejõudu ning ise õpetajana kujutan üsna hästi ette, kuivõrd energiamahukam on sellise harjutuse ette valmistamine, läbi viimine ja tagasisidestamine tavalisest tööst klassiruumis.
Muide, kui räägitakse julgeolekust ja turvalisusest, on kombeks rääkida Ida-Virumaast. Minister Hanno Pevkuri eestvedamisel alustas akadeemia sel aastal politseinike praktikaga Ida-Virumaal. Tulemused on toredad: kindlasti on patrullitöö Sillamäel lisaks teisele keelele ka sisult ja vormilt veidi erinev näiteks Põltsamaa laupäevaõhtust. Kõige meeldejäävam kadetilugu on ühest vene rahvusest politseinikust, kes oli koos kadetiga patrullis. Kadetil oli sünnipäev ja päris politseinik muretses talle sel puhul tordi. Ilmselt on sellised lood mõjusamad kui Tallinna ametnike või õppijate ja õpetajate ülekolimine itta.
Parima tulemuse jaoks on oluline õppija motivatsiooni hoida. Kadetid tahavad seista iseenda ja meie eest, nad tahavad reaalselt tänavale. Meil Eestis on aga patrulle puudu. Tähtis on, et kadettidest saaks pärast baasteadmiste omandamist, pärast esimest semestrit politseiametnikud. Praegu läbivad kadetid abipolitseiniku koolituse ja peagi jõuavad nad Läänemaa patrullidesse. Tõsi, samasugune ettevalmistus on Sisekaitseakadeemia abil võimalik saada ka 13 Eesti gümnaasiumis, kus praegu viiakse läbi sisekaitselist eelkoolitust.
Ka palgast peab rääkima. Algaja õpetaja saab miinimumpalka 960 eurot, ta on õppinud viis aastat. Algaja politseinik on õppinud aasta, poolteist aastat või kolm aastat ja saab samasugust palka. Kumb töö on keerulisem, selle üle võib pikalt diskuteerida. Viis tundi päevas 6. ja 7. klassile ajalugu õpetada või reede õhtul patrullis Tallinna Bermuda kolmnurgas või Tartu Rüütli tänaval on mõlemad väljakutsed. Mina politseipatrullis käinud ei ole, klassi ees seisnud olen. Ütlen ausalt, viis päeva nädalas klassi ees tundub liig. Ometi teeb õpetajatööd Eesti üldhariduskoolides rohkem kui 14 000 inimest ning politsei- ja piirivalveameti töötajate arv küünib 5000 inimesi.