Tagatipuks ähvardas Erdoğan Euroopa Liitu, et Türgi ei muuda oma terrorismivastaseid seadusi viisavabaduse nimel. «Meie lähme oma teed, teie minge oma teed,» sõnas «sultan» Erdoğan. Lähiaeg näitab, kuidas ennustamatul Türgi turul kauplemine edeneb ja kes millist teed läheb, juuni lõpp on kohe ukse ees.
Seniks lohutame end teadmisega, et umbes 80 miljonist türklasest vaid kümnel protsendil on üldse pass olemas (H. Hanso otse Istambulist) ja viisavaba kõlbliku biomeetrilise passi väljaandmiseni pole veel jõutudki.
EL räägib küll hädapidurist, mida tõmmata, kui Türgi peaks kokkuleppeid rikkuma, kuid tegelikult on Euroopa Liidul juba pikemat aega hädapidur peal. Pigem tuleks palgata kompetentne masinist, küte paaki valada, paigalt võtta ja sõitma hakata.
Saksakiiruseline Euroopa Liit
Mäletame lähiminevikust arutelusid kahekiiruselisest EList, kus mõned riigid oleksid vabatahtlikult valmis kiiremini ja sügavamalt integreeruma. Enam ei ole mõtet arutleda kahekiiruselise ELi üle, kuna selgelt on jõutud monokiiruselise ELini (kui üldse mingist kiirusest rääkida). Ehk siis, on vaid saksa kiirus. Mahajääjaid ootavad seevastu sanktsioonid ja trahvid.
Tsiteerides jällegi Almut Möllerit: «Saksamaa tajub selgelt, mis kaalul on, ning see tähendab ühtlasi, et on valmis senisest rohkem oma võimu rakendama.» Kaldun arvama, et Saksamaa pole ainuke, kes hakkab oma võimu rakendama. Ennustan, et järgmine on Poola. Küsin – kas ka Eestil on ehk midagi, mida rakendada?
Ja veel – jaanilaupäev võib saada lisaks meie võidupühale veel teisegi tähenduse – Euroopa Liidu maadevahetuse päeva, kui samal ajal leiavad põhimõttelised lahendused nii Brexit kui ka Turkentry.
Tarmo Pikner on töötanud 18 aastat Saare maavalitsuses arendusjuhi ja välissuhete juhina ning samuti ELi programmisekretariaadis. Ta on endine Lümanda vallavanem ja kuulunud rahvusvaheliste organisatsioonide Eurohouse, B7 ja CPMRi juhatusse. Pikneri sulest on ilmunud raamat «Eesti orhideed».