Eesti haiglavõrk on praegusel kursil kaotanud jätkusuutlikkuse. Eelmisel aastal ma veel nii pessimistlik polnud, kuid nüüd pean tunnistama, et oma 37-aastase meditsiinivaldkonna juhi staaži juures nii keerulist olukorda varasemast ajast ei mäleta, kirjutab Ida-Tallinna keskhaigla juhatuse esimees Ralf Allikvee.
Ralf Allikvee: Eesti haiglavõrk pole jätkusuutlik (2)
Eestile kolm suurhaiglat
Palju räägitakse haiglate võrgustumisest kui ühest imelahendusest praegusele olukorrale. Selle mõte on lihtsustatult, et Eesti meditsiini tipptegijad, suured ja tugevad haiglad suudavad ja soovivad tagada erakorralise arstiabi olemasolu 24/7/365 ja samuti korraliku eriarstiabi kättesaadavuse kogu Eesti territooriumil.
Senine jutt kahest kompetentsikeskusest on minu arvates liialdatud. Võime rääkida pigem kolmest korralikust keskusest, mis suudavad teenindada nii ümbruskaudseid kui ka kaugemalt saabuvaid patsiente, pakkudes neile vajalikul määral igakülgset kvaliteetset eriarstiabi. Milline on meil hetkeseis? Olukorra hoomamiseks peame vaatama elanike jaotumist üle Eesti: 2/3 elab Põhja-Eestis, 1/3 Lõuna-Eestis. Tartu Ülikooli kliinikum suudab tagada enam-vähem piisavalt kvaliteetse arstiabi Lõuna-Eestis, kokku ca 450 000 inimesele. PERHi ravimaht kaks korda suurema elanikkonnaga Põhja-Eestis on aga praegu Tartu Ülikooli kliinikumi ravimahust väiksem. See tekitab õigustatud küsimuse: kas Põhja-Eestis ühest kompetentsikeskusest piisab?