Olenemata laiapõhjalisest murest viimase kaheksa aasta jooksul, pole artemisiniiniresistentsust kontrolli alla saadud. Vastupidi, see on nüüdseks leitud ka Kambodžas, Vietnamis, Laoses, Tais ja India piiril Myanmaris.
Teretulnud tõus on toimunud abiandjate toetuses, märkimisväärselt Piirkondlikule Artemisiniiniresistentsuse Initsiatiivi loomisel, mida 100 miljoni dollariga rahastab ülemaailmne HIV/AIDSi, tuberkuloosi ja malaaria vastu võitlemise fond. Kontrolli tarbeks sekkumiste standardite aeglane tugevdamine ei ole aga võimeline vastupidavuse leviku kiirusega sammu pidama.
Et malaaria hävitada, vajame ülemaailmset rinnet vastupidavuse soodustajate vastu. Lisaks püüdlustele ohjata vastupidavuse levikut suuremas Mekongi piirkonnas, on tegevust vaja ka kaugemal. WHO andmetel polnud 2015. aasta novembri seisuga veel kuus Aafrika riiki lõpetanud artemisiniini suulise ainuravi turustamisluba, mis on vastupidavuse oluliseks soodustajaks.
Ka erasektoris on vaja suuremat pühendumust. Alates 2015. aasta detsembrist on WHO võtnud ühendust 21 ravimitootjaga, kes pole veel nõustunud lõpetama suulise artemisiniini ainuravi tootmist. Üle kahe kolmandiku neist ettevõtetest asuvad Aasias.
Uurimuspõhised ravimifirmad peavad ka investeerima järgmise põlvkonna malaariaravimitesse. Kuigi mitmed artemisiniinipõhised ravimid on veel tõhusad, on ka need vaja millalgi välja vahetada, et nad ei muutuks osaks probleemist.
Kuidas ravida?
Avaliku ja erasektori vahelise partnerluse abil Singapuri majandusarengu nõukoguga on Norvartise troopiliste haiguste instituut just selle eesmärgiga juhtinud uurimuskonsortsiumi loomist. Püüdlused on ka juba viinud kahe paljutõotava malaariaravimi kandidaadini, mis on praegu läbimas teise faasi kliinilisi katseid. Tegemist on kahe uue aineühendiklassiga, mis ravivad malaariat erineval viisil praegusest ravist, mistõttu on neil potentsiaali võidelda tõusva ravimiresistentsusega.