2015. aastal diagnoositi ainult 50 kutsehaigusjuhtumit, mis on kümneid kordi vähem tegelikust kutsehaiguste juhtumitest. Tööst põhjustatud haigestumisi diagnoositi töötervishoiuarstide poolt vaid 128. Ka siinkohal võime öelda, et selliseid haigestumisi oleks sadu kordi rohkem, kui nad saaksid kõik diagnoositud.
Ainuüksi tööstressist põhjustatud töövõimetuspäevi oli uuringutele tuginedes ülemöödunud aastal 30 protsenti. Kui me nüüd teisaldame töövõimetuspäevade arvu ja võtaksime sellest 30 protsenti, siis me näeksime, et ainuüksi tööstressi tõttu oleks iga päev tööst eemal umbes 6000 töötajat.
Töötervishoiuarstid diagnoosivad kutsehaigusi ja tööst põhjustatud haigestumisi, aga siin tekib küsimus ka perearstide rollist. Meie perearstisüsteem on üles ehitatud nõnda, et isegi kui perearstid suudavad tuvastada, et töötajal on töökeskkonnast põhjustatud tervisehädad, siis ei ole neil võimalust seda infot kuskil registreerida ja edasi saata.
Taanis toimib ka nn seiresüsteem, kus perearstid on koolitatud nõnda, et neil on lausa teadmised ja kohustus küsida küsimusi ka patsientide võimaliku töökeskkonna kohta. Neil on kohustus töökeskkonna kahjulike mõjude kahtlustus kirja panna ja edastada see tööinspektsioonile. Nõnda saab aga välja sõeluda need ettevõtted, kus töökeskkonnaga on probleeme, kui juba mitmete töötajate puhul on töökeskkonnast tulenevad probleem ilmnenud.
Tööinspektsioon on välja öelnud ka seda, et 55 protsenti ettevõtetest oli tervisekontroll puudulikult teostatud või ei oldud seda üldse tehtud.
Kui vaadata Eestis tööst põhjustatud haigestumisi ja kutsehaigusi, siis esimesel kohal on füsioloogilistest teguritest põhjustatud haigestumised ehk siis sundasendid, sundliigutused, raskuste teisaldamine jne. Kust leiaks ametlikku statistikat ka tööstressist põhjustatud haigestumiste kohta?
Ligadi-logadi statistikale tuginedes on ääretult raske kavandada ka meetmeid analoogsete tervisekahjustuste vältimiseks rakendatavatest abinõudest.