Kool peaks olema avatud ja turvaline koht, kus iga täiskasvanut võib oma murega usaldada ja kus igaüks teab, et meeleoluhäiretest võib rääkida sama vabalt kui kevadtuule käes jooksmisest saadud külmetusest. Ainult nii saavad koolisüsteemist väljuda tõeliselt eluterved noored, kes on raskustest väljatulemisel edukad ja enda vastu ausad.
Depressioon on meie kõigi probleem...
...sest varem või hiljem võime me kõik sellega kokku puutuda, kas siis ise seda põdedes või sõbrale toeks olles. On aeg unustada mõtteviis, nagu oleks meeleoluhäired nõrkade, teistsuguste inimeste pärusmaa. Tänasel päeval on Eestis depressioon 5,6 protsendil rahvastikust (A. Kleinbergi doktoritöö andmetel), see on umbes 75 000 inimest. See on 75 000 inimest, kelle igapäevategevused kannatavad, sest nende tegutsemistahe on langenud, meeleolu on päevast päeva nullis ja lihtsamatestki asjadest rõõmu tunda paistab pea võimatu.
Ükski nendest sümptomitest ei tulene sellest, et need inimesed oleks kuidagi laisad, saamatud, vähe motiveeritud, oskamatud, introvertsed (või mis iganes muu silt, mida kiputakse liialt lihtsalt depressiooniga seostama). Pigem võib märgata, et meeleoluhäired on keskmisest sagedasemad esinema edukate, palju saavutada soovivate ja kõrgelt motiveeritud inimeste hulgas.
Isegi kui meil on maailma kõige kokkuhoidvam perekond, suurepärased sõbrad ja tutvusringkond, hea töökoht, toetav kool – ikka võib elus tulla hetki, mis lükkavad meid tavapärasest emotsionaalsest reaktsioonist kaugemale ja loovad soodsa pinnase meeleoluhäire tekkeks.