Elu riskiühiskonnas, hirmude kommertslikuks muutumine ja pidev võitlus selle nimel, et saavutada mingigi stabiilsus, tegevat sotsioloogiaprofessor Jonas Stieri sõnul turvalisustaotluse tänapäeva ühiskonnas inimeste jaoks lausa keskseks. Taoliste viidetega võiks lõputult jätkata – me elame ajastul, mil miski pole kindel ja milles varem kehtinud reeglid enam ei toimi.
Helge või tume tulevik?
Olukorra mõistmise teeks lihtsamaks, kui oskaksime ühiskonnas tekkinud nähtusi paremini defineerida, kuid ka siin valitseb rahutule ajastule omane segadus. Nimelt kui püüda asetada tänases ühiskonnas toimuv ühte kindlasse teoreetilisse raamistikku, siis võib see osutuda väga keeruliseks, kui mitte öelda, et võimatuks, sest sotsiaalteadlased vaidlevad siiani sellegi üle, kas elame modernsel või postmodernsel ajastul.
Optimistlikumad teoreetikud arvavad, et oleme teel sellise maailmakorra poole, milles on suudetud globaalse demokraatliku korra tingimustes kokku leppida nii, et oleks võimalik hoolitseda nii meie planeedi kui ka inimkonna tuleviku eest. Pessimistlikumad seevastu arvavad, et tulevik on pigem tume – me kas satume täielikku kaosesse või toimub tagasikukkumine minevikku.
Samas on postmodernsuse teoreetikud seisukohal, et tänased sotsiaalsed muutused nõuavad mõistmiseks varasemast täiesti erinevaid lähenemisi. Gregor McLennani järgi ei kätke modernsuse kriis ja selle ületamine endas mitte lihtsalt majanduslikku, poliitilist ja kultuurilist protsessi, vaid kriisis on kõik viisid, kuidas me sotsiaalset maailma mõistame.
Seega on pinnas EKRE-taolistele liikumistele tegelikult soodne kogu maailmas. Meie vajadus turvalisema ja kindlate reeglitega ühiskonna järele paneb ebakindlat ja lahendusi otsivat inimest klammerduma nende poliitikute külge, kes kasutavad enesekindlat retoorikat ja jätavad mulje, et nendele võib toetuda kui kaljule, mida ükski torm ega turbulents kõikuma ei pane.
Nii haarabki uppuja (loe: ebakindlust tajuv kodanik) õlekõrrest (loe: EKRE), sest kedagi teist nii enesekindla retoorikaga rahvaesindajat pärast Savisaare üha suuremat kahvatumist kusagilt ei paista.