Kohtunikud otsustasid, et puudus piisavalt tõendeid Karadžići kavatsuste kohta hävitada kõik või osa riigis elavatest moslemitest, et mõista ta Sarajevo piiramise ajal kantud rolli eest süüdi genotsiidis. Genotsiidis mõisteti ta süüdi hoopis tuhandete moslemi meeste ja poiste massimõrva eest Srebrenica linnas 1995. aastal. Bosnia sõja üleelanutele näitab see kohtuotsus, et tema kuritegeliku juhtimise kulminatsioon oli tõesti genotsiidlik.
Veel ühe süüdimõistmise sõjakuriteos teenis Karadžići 1995. aasta tahumatu taktika võtta NATO hirmutamiseks pantvangi ÜRO rahuvalvajaid. Seda peetakse meeles alati, kui maailmas kutsutakse rahuvalvajaid konfliktiolukordi haldama.
Kohtuotsus võib oluliselt mõjutada ka Bosnia poliitilist tulevikku. 1995. aastal sõja lõpetanud Daytoni rahuleping pole veel ühendanud Bosnia etnilisi gruppe ning riik on vajumas suuremasse segadusse, mis võib viia lahkulöömise äärele. Minu Bosnia külastuste ajal ütlesid Karadžići kuritegude ohvrid mulle, et enne, kui nad saavad serblastest naabritega lepitust otsida, on neil vaja näha, et tõde tuuakse päevavalgele.
Seni on tõe paljastumine olnud aeglane. Serbia Vabariigi praegune president Milorad Dodik kasutab võimul püsimiseks ja vihaga täidetud separatismi ülevalhoidmiseks genotsiidi eitamist. Karadžići genotsiidis süüdimõistmine laseb tema propaganda aga vastu taevast. Selle kohtuotsusega võib ehk lõpuks alata moslemite ja serblaste vastastikune läbisaamine.
Õppetund, mille Euroopa, USA ja muu mailma poliitikud sellest kohtuotsusest saavad, on see, et kui nad püüavad valimistel moslemite ründamisega eeliseid saada, mängivad nad tulega. Nagu sündmused 1990ndatel aastatel Bosnias ning Süürias ja Iraagis praegu näitavad, võib nendepoolne õli tulle valamine lõppeda kergesti väga suure tulemölluga.
Karadžić kaebas kohtuotsuse edasi, kuid tema jõledate tegude ellujääjad saavad lõpuks lõpetada minevikus elamise ja pöörata pilgud tulevikku.
David Scheffer, endine USA suursaadik sõjakuritegude küsimuses, on Northwesterni ülikooli õigusteaduse professr ja All the Missing Souls: A Personal History of the War Crimes Tribunals autor.