Õige: Panama paberid. Nende kõigi nimed jooksevad läbi Panama konsultatsioonifirmast Mossack Fonseca lekkinud failidest.
Ühtekokku lekkis Mossack Fonsecast 11,5 miljonit dokumenti, 2,6 terabaiti faile. Kogu andmebaas kõigi konsultatsioonifirma loodud offshore-firmade kohta: asutamisotsused, passikoopiad, kirjavahetus jms. Panama paberid on mastaapseim avalikustamine, mahult suurusjärgu võrra üle Swissleaksist, Luxleaksist, Wikileaksist ja teistest viimaste aastate kõmulistest leketest.
Praegu on ajakirjandus rappinud ainult kõige suurema suurusjärgu kalu: Messit, Gunnlaugssoni, Briti peaministrit David Cameroni, kuid varem või hiljem jõuab järjekord ka teiste, maailma mastaabis vähem tuntud nimedeni. Varem või hiljem saab ka Eesti avalikkus teada, kes on peale Savisaare need 79 investorit, kes Mossack Fonsecaga asju ajasid.
Selline klaperjaht võib tunduda vale. Offshore-firma asutamine ei ole ju iseenesest kuritegu. Mingil äriajamise etapil võib selline ettevõte osutuda vältimatuks ja kindlasti on Mossack Fonseca klientide seas ka selliseid, kes pole püüdnud ühel või teisel moel sohki teha.
Süddeutsche Zeitung, andmebaasi esimesena enda valdusse saanud ajaleht, aga kirjutas, et aasta kestnud uurimistöö andmebaasi kallal paljastas: lõviosa neist firmadest on loodud raha omaniku või selle liikumise või koguni mõlema varjamiseks. Ja see ei ole enam õige.
Kümned tuhanded on offshore-firmade kaudu makse «optimeerinud» ehk lihtlabaselt jätnud need lihtsalt maksmata. Ka see pole õige: maksuseadused kehtivad ka neile, mitte ainult meile teistele, kes pole tuhande dollariga kuskil lõunameresaartel riiulifirmat ostnud ja sellele teise tuhandega sitzpresident’i palganud, et enda isik firmaga seostatav poleks.