Üritus toimus vaikselt ja rahulikult, ehkki inimõiguslaste parv toimingu ümber tegi teravat hakikisa ja iga tagastatava migrandi kohta oli sündmuspaikades vähemalt kaks lääne ajakirjanikku otsimas suurt kujundit ja oma tulevast pressiauhinda.
Hurraa-hüüdeid võib-olla pöördelise tähtsusega protsessi käivitumise puhul Euroopas ei kostnud. Higi ja vaevaga on tänasesse päeva jõutud ning ettevaatlikud europoliitikud ja -ametnikud ei taha lausuda midagi ennatlikku. Esimesed laevatäied olid ikkagi proovipartii ja mine tea, kui sujuvalt asi läheb, kui jõutakse n-ö seeriatootmiseni ehk masstagastuseni.
Valvekriitik ütleks siinkohal muidugi, et liiga vähe ja liiga hilja. Hüsteeriline äärmuspoliitik lisaks, et Euroopa tsivilisatsiooni see mikroliigutus enam päästa ei suuda. Jah, aeglaselt on me suur Euroopa laev pööranud, kaua on ta vaevelnud hingelistes kõhklustes, mida on ainult süvendanud kõrvalseisjatest moraalijutlustajad. Aga mitme olulise sammu koosmõjus kehtestab Euroopa end praegu senisest töisema ja tugevamana, suurendab kontinendi positsiooni globaalpoliitikas.
Esiteks, Euroopa on maailmale teada andnud, et teeb oma sõnad teoks ega ole enam piiritult ja süüdimatult külalislahke. Euroopa on öelnud, et ei nõustu kunagi rännurahvaste arusaamaga, et igal inimolendil maailmas on võõrandamatu õigus saabuda elama Euroopasse ja saada oma osa selle maailmanurga hüvedest.
Tagasisaatmine oli seni puuduv lüli inimkaubanduse tõkestamises, mille põhielemendi moodustavad NATO lipu all Egeuse merd patrullivad laevad. Paadipileti hinda tõstsid patrullid juba niikuinii, kui aga hakkab levima info paratamatust tagasisaatmisest, peaks see äri vähemasti Türgi-Kreeka piiril kokku kuivama.