Kolme viimase aastakümne jooksul on kinnisvara saanud maailmas uue tähenduse. Mitmed riigid on juba muutnud seadusi leebemaks, et avada oma kinnisavaraturgusid ka rahvusvahelistele ostjatele. See pole mitte ainult võimendanud rahvusvahelist äritegevust, vaid on pakkunud riikidele ka uusi mooduseid oma ülemaailmsete poliitiliste eesmärkide poole püüelda. Eriti Venemaa, kes on rohkem tuntud kalgi taktika poolest, näiteks sõjalised sekkumised, on tõestanud end selle «pehme» tööriista usina kasutajana.
Erastamisbuum ja kinnisvaraäri algus
Venemaal kerkis kinnisvara turustatava kaubana esile 1990. aastatel, kui laiem erastamine kandis omandiõiguse riigilt üle elanikele. Esialgu oli rahvusvaheline huvi riigi kinnisvaraturu suhtes väike, sest Venemaa muutumine üheparteiriigist demokraatlikuks vabariigiks põhjustas poliitilist ja majanduslikku segadust.
2000ndate alguses see kõik muutus. Vladimir Putini valimine presidendiks, läbipaistvust tõstvad institutsioonilised reformid ja tõusvad naftahinnad panid aluse poliitilise stabiilsuse ja majandustõusu ajastule. Välismaised investorid ja kapital voolasid Venemaale, et sealsel turul kasumit teenida.
Samal ajal investeerisid ja ehitasid Venemaa investorid ja riigiinstitutsioonid välismaal, eeskätt endistes Nõukogu Liidu riikides, aga ka nii kaugel, kui seda on Namiibia.
Need kaks asjade käiku, mida juhtisid välismaised tegijad Venemaal ning venelased välismaal, lõid keeruka suhete ja sõltuvuslikkuse võrgustiku, mis mõjutab siiani rahvusvahelisi läbirääkimisi.
Äriajamine
Kinnisvara olulisus on eriti nähtav Venemaa ja ülejaanud Euroopa vastasseisus Ukrainas. Välismaised ettevõtted Venemaal, millele kuulub põhivara – kontorid, tehased ja jaekauplused – on kindlasti huvitatud riigi poliitilisest ja majanduslikust stabiilsusest. Nende huvi mõjutab ka otseselt rahvusvaheliste jõudude vahelisi läbirääkimisi.