Nii avaliku sektori sees kui ka era- ja avaliku sektori vahel peame leidma tõhusaid koostöömehhanisme, et tulemuslikumalt arengut esile kutsuda ja maailmas läbi lüüa.
Loodan, et Eesti tõuseb uue kümnendiga mõnes valdkonnas ka «Euroopa sõnakate ja tegijate hulka» – olgu selleks kas või täna veel lapsekingades olev tervishoiuteenuste piiriülene kaubandus ehk eksport.
Eeltoodu ühisnimetaja võiks olla Eesti kui löögirusikas, kes suudab oma tahet, ambitsiooni ja ressursse ühtsete eesmärkide nimel koondada ning vajalikke muutusi esile kutsuda.
Tuleviku Eesti peaks olema üha vähem tagasihoidlik kohanduja ja rohkem ise oma tuleviku kujundaja.
Lõpetuseks, loodan et me õpime ka ühe enam puude taga metsa nägema. Ehk siis aru saama sellest, kuhu üks või teine trend nii meil kui ka maailmas välja viib – millised probleeme see perspektiivis tekitab ja millised ärivõimalused sellest välja kasvavad.
Näiteks järgmise kümnendi keskpaigaks on rikastes riikides pensionile minejaid rohkem kui tööturule sisenejaid – see hakkab avaldama väga laialt mõju: survestab riikide võitlust tööjõu/talentide pärast, sunnib innoveerima ja mitte ainult tooteid ja teenuseid, vaid terveid tervishoiu- ja sotsiaalsüsteeme – seega senist baasmõtlemist ümber hindama.
Sajandit tervikuna võiks nimetada sotsiaaltööstuse sajandiks – peamine nõudlus kujuneb just selle valdkonna ümber.
Akadeemik Lippmaa on meie riigi tuleviku kohta hästi öelnud: «Eesti on integreeritud osa maailmast, kus saame olla edukad vaid siis, kui seda maailma tunneme ja oskame sobituda seal kujuneva reaalsusega, mitte oma unistustega sellest.»
Seega, Eesti on väike, millest tuleb otsida nii oma võimalust kui ka eelist. Peame olema strateegiliselt väledad, omama võimet tulevikuarenguid tunnetada ja muutuvatele oludele paindlikult, uuendusvalmilt ja terviklikult vastata. Olla oma tuleviku peremees.