Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar

Ühendused: Toetame mitmekesise hariduse jätkumist kõikjal Eestis, kuid mitte kvaliteetse õppemaksuta koolihariduse arvelt (2)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Toomas Kruusimägi, EKJÜ, Reemo Voltri, EHL
Copy
Artikli foto
Foto: Tairo Lutter / SL Õhtuleht

Toetame mitmekesise hariduse jätkumist kõikjal Eestis, kuid mitte kvaliteetse õppemaksuta koolihariduse arvelt, kommenteeritakse erakoolide rahastamise teemat Eesti Koolijuhtide Ühenduse juhatuse ja Eesti Haridustöötajate Liidu ühisavalduses.

Eesti üldhariduskoolid on piiratud ja suhteliselt nappide ressurssidega saavutanud uskumatult häid tulemusi. Veidi enam kui miljonilise rahvaarvuga väikeriigi hariduskorraldus on tõusnud paarikümne aastaga rahvusvahelise huvi ja imestuse objektiks. Meie koole on iseloomustanud avatus uuendustele, nendes töötavate inimeste õppimisvõime ja edumeelsus.

Jälgime nördimuse ja kurvastusega kuidas püütakse omandivormist lähtuvalt koole vastandada ja senist tööd alavääristada. Haridusmaastiku mitmekesistamise soov on igati mõistetav ja vajalik taotlus, sõltumata koolide omandivormist. Kuid kohustus tagada igale lapsele parim haridus on lasunud, lasub ja jääb lasuma riigil ja kohalikul omavalitsusel.

Meie hariduse rahvusvaheline edu on tõendus, et meie koolide juhid ja õpetajad on siiani käitunud vastutustundlikult. Sellepärast on meil õigustatud ootus ja nõue, et meid koheldakse kõiki võrdselt, samadel alustel olenemata sellest, kes on koolipidaja.

Toetame mitmekesise hariduse jätkumist kõikjal Eestis, kuid mitte kvaliteetse õppemaksuta koolihariduse arvelt. Rahvusvahelised uuringud kinnitavad ja rõhutavad, et meie hariduse tugevus põhineb  ühtluskoolil, kus igale õppijale on loodud parimad võimalused arenguks.

Tänane vastasseis, kus ei valita enam sõnu ja vahendeid, viib meid reaalse haridusliku kihistumiseni ja kõigi koolide usaldusväärsuse langusele. Haridususku rahvana ei või me seda endale lubada.

Kiiresti muutuvates olude on meie esmane kohustus uute põlvkondade ees säilitada haridussüsteemina võime vastata uutele ja aina keerulisemaks muutuvatele haridusväljakutsetele.

Oleme seisukohal, et kooli pidamine jäägu eelkõige koolipidaja hooleks ja vastutuseks!

Tagasi üles