Veelgi enam, liberaalne uus tulija võiks potentsiaalseid hääli saada muuhulgas seniste Vabaerakonna toetajate seast, kes suure protestivaimuga tekkinud parteis ning selle algselt võrdlemisi hästi peidetud konservatiivsuses pettunud on.
Kes võiks tühja niši täita?
Rääkides sellest, kes võiks tühja, liberaalse niši meie poliitikas täita, võib minu hinnangul välja tuua kolm peamist võimalust. Neist esimene ja tõenäoliselt ka kiireim ning valutuim viis liberaalse poliitilise jõu esile kerkimiseks oleks täiesti uue partei teke. Võib uskuda, et inimressurssi sellise erakonna ülesehitamiseks jagub, sest senises poliitikas pettunuid ning värskust ootavaid salliva eluhoiakuga inimesi paistab vähemalt meediapildi põhjal leiduvat.
Teine variant liberaalse erakonna tekkeks oleks Vabaerakonna liikumine konservatiivsest nišist liberaalsesse. Olgugi et esmapilgul ehk veidi üllatav, poleks see võimalus siiski ebareaalne, juhul kui parteis saaks eesotsas Artur Talvikuga domineerivaks pigem protestivaimust kantud kodanikeühiskonnale lähemal seisev tiib, mitte Isamaa 1.0 taustaga poliitikud.
Arvestades, et Vabaerakond on endiselt oma täpset nägu ning maailmavaadet otsimas, ei saa seda varianti seega välistada ning pidades silmas, mida valijad paistsid neist esmalt eeldavat, oleks liberaalsesse nišši liikudes ehk isegi tegu justkui suuremale osale algsetele ootustele vastamisega.
Kolmas võimalus liberaalse erakonna (taas)tekkeks on oma tõenäosuselt ehk kõige ebakindlam ning aeganõudvam, eeldades Edgar Savisaare kadumist Eesti poliitikast või vähemalt Keskerakonna eesotsast. Nimelt tekitaks selline asjade käik tõenäoliselt olukorra, kus kaob ka põline vastandus Kesk- ning Reformierakonna vahel, mistõttu pole viimase jaoks enam sedavõrd oluline ka oma rahvuskonservatiivse joone hoidmine ning avaneb võimalus tagasi pöörduda nii-öelda juurte ehk tõelise liberaalsuse juurde.
Niisiis oleks erakonnamaastiku tasakaalustatuse seisukohalt ning valitsevaid poliitilisi olusid ja uue tuumkonflikti kujunemist silmas pidades igati positiivne, kui meie parteisüsteemi lisanduks veel üks uus, täiesti liberaalne jõud. Potentsiaalseid valijaid peaks jaguma ning arvestades, et liberaalne nišs on hetkel täiesti täitmata, ei tohiks värskel tulijal tekkida ka erilisi raskusi enese poliitpildile mahutamisega. Mitmekesisus toob ju vaid head, sest esindatud saab rohkem erinevaid vaateid.