Riigikogu liikmetele hakkas uus süsteem kehtima 2012. aastal, kohtunikele 2013. aasta keskel ja 2014. aasta alguses hakkasid selle seaduse järgi palka saama ka ülejäänud kõrged riigiteenijad presidendist ministrite ja keskpanga nõukogu liikmeteni.
Kõik palgad sõltuvad seaduses nimetatud kõrgeimast, 5200-eurosest palgamäärast, mida korrutatakse ametikoha koefitsiendiga – kui näiteks presidendi, riigikogu esimehe, peaministri ja riigikohtu esimehe ametipalga koefitsient on 1, siis keskpanga nõukogu liikmel on see neli korda väiksem ehk 0,25. Palgamäära indekseeritakse omakorda iga aasta aprillis indeksiga, mis oleneb nii tarbijahinnaindeksi kui sotsiaalmaksu laekumise aastasest muutusest.
«Kui riigikogu on oma töö kõrgeima palgamäära nimetamisel ühe korra teinud, siis ideaalis uus süsteem välist sekkumist enam ei vaja. Väga lihtsustatult öeldes ankurdab uus süsteem tippjuhtkonna palgad praeguse süsteemiga võrreldes oluliselt kindlamalt ühe konkreetse numbri ümber aastateks paigale,» ütles toonane parlamendisaadik, Reformierakonda kuuluv Rain Rosimannus seaduse arutelul. Viimased sõnad osutusid ääretult täpseks.
Nimelt selgubki, et palgamäära korrigeerimine ei ole riigijuhtide palka seni peaaegu üldse muutnud. Isegi kui indeks näitab 1,9 protsendi suurust palgatõusu nagu mullu või 1,7-protsendilist palgakasvu, nagu on oodata tänavu aprillist, tuleb arvestada, et muutuse aluseks võetakse riigijuhtide seaduse jõustumise aegne palk. Nii kaotavad tänavu kevadel palgas kõik kõrged riigiteenijad, isegi kui muutus on väike. Riigikogu liikmetel aga, kelle palga muutumist saab vaadelda kõige pikemal perioodil, on palk languses juba kolmandat aastat järjest.