Eesti Avatud Noortekeskuste Ühenduse (Eesti ANK) poolt koordineeritud projekti «Riskilaste toetusprogrammi rakendamine läbi noortekeskuste» raames osales noortekeskuste töös umbes 20 000 erinevat noort, kes leiti ja kutsuti keskustesse ka näiteks mobiilse noorsootöötaja poolt. Huvitegevus, laagrid, erinevatel teemadel noorteüritused on vaid mõned toimunud tegevused pikas nimistus.
Noored peegeldavad ühiskonna valupunkte
Noored peegeldavad ümbritsevat ühiskonda ühes selle valupunktidega. Noortekeskus on võimalus sekkuda kasvava põlvkonna tõekspidamise muutmiseks. Noorsootöötaja on omamoodi filter, käsn, mis imeb ühelt poolt sisse vajadused ja teisalt rakendab neid. Tundub, et noorsootöötaja on üks vähestest, kes võtab aega, et mõelda, kuidas võiks täiskasvanud noortele arendavat keskkonda pakkuda. On hea, et Eestis on kasutada toetusraha struktuuride loomiseks ja sekkumiseks.
«Riskilaste toetusprogrammi rakendamine läbi noortekeskuste» 2014. aastal alanud projekt, rahastatud Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) toetuste programmi »Riskilapsed ja -noored» avatud taotlusvoorus, on jõudmas lõpusirgele. Projekti rakendanud noorsootöötajad leiavad, et tasapisi täiskasvanuikka jõudma hakkavale Z-põlvkonnale tuleb läheneda varasemast teisiti. Ühelt poolt on Z-põlvkond kasvanud ühes tehnoloogia arenguga. Nende lapsepõlv ja teismeiga on täis tehnoloogilisi ahvatlevaid võimalusi, mille kasutamise kogemus puudub nii eelmisel, Y-põlvkonnal kui ka kogu inimkonnal üldse. Internetimaailma võimalustest võib targa lähenemise ning mõnikord suisa keelamiseta kergesti areneda haiglaslik nutisõltuvus. Z-põlvkonna puudustena kirjeldatakse pealiskaudsust ja kerglaselt vähest keskendumisvõimet. Ometi räägib noortekeskuste praktika muust.
Kui väikelapsed on peres üldjuhul hoitud ja armastatud, ilmastikukindlate rõivaste ja hinnaliste sünnipäevapidude ja ühise eksponeerimisega sotsiaalmeedias, siis teismeeas vanemate kontakt oma lastega sageli väheneb või suisa kaob. Ealisele mässumeelsusele ja omatahtsi tegutsemise soovile reageerivad vanemad paljudel juhtudel lubamise või suisa minnalaskmisega. Lihtsam on lapsel lasta talitada omasoodu, kui lisaks täiskasvanut vaevavatele argimuredele vaielda teismelises tärganud iseteadvusega. Suured ja tublid nad näiliselt tunduvadki - rõivad ja jalatsid tuleb soetada täiskasvanute osakonnast, hommikul lähevad iseseisvalt kooli ja hilisõhtul naasevad, millalgi ka õpivad ja vaatavad hilisööni ekraane.