Jah, meil on tihtipeale elus raskem hakkama saada ning meie stressitase on sageli mitteautistidest tunduvalt kõrgem, ent mitte niivõrd seetõttu, et meis oleks miski parandamatult katki, vaid seetõttu, et me elame maailmas, mis ootab inimestelt ühetaolisi omadusi.
Teistsugune lähenemine autismi mõistmisel
Kui juba lapsele tekitada tunne, et ta on negatiivses mõttes teistmoodi; et tema olemuses on midagi patoloogilist, mis vajaks muutmist, lausa ravi, saab sellest lapsest end haigeks pidav täiskasvanu, kes on omandanud vigase ja väändunud minakuvandi. Kui meedia selliseid signaale võimendab, võtavad lähedased, kasvatajad-õpetajad, hiljem ka tööandjad ning lõppude lõpuks ka inimene ise sellise kuvandi omaks ning seda ei saa kirjeldada enam kuidagi soodsa mõjuna.
Tuleb mõista, mis on erinevate reaktsioonide taga, ja kuidas nendega toime tulla. Teadmata, mis põhjustab autistil teatud reaktsiooni, kahjustatakse teda stiimulit võimendades, kuid reaktsiooni vallandavate tegurite vältimine ja rahustusmeetodite kasutamine parandab autisti elukvaliteeti märgatavalt. Selleks ei ole vaja «ravi», et muutuda «normaalseks» inimeseks, vaid tõenduspõhist teadlikkust autismist ja kohanemistaktikatest.
Seega oleks vastutustundlik ajakirjanduses kirjutada autismist moel, mis ei lööks kiilu «meie» (mitteautistid) ja «nende» (autistid) vahele, ei rõhuks niivõrd patologiseerivale keelekasutusele, mis paraku annab edasi moonutatud pildi tegelikkusest – näiteks annab ka mitteautiste kirjeldada patologiseerival moel, ent kelle jaoks oleks see kasulik, vajalik või empaatiline? Kõigile kasulikum oleks selgitada inimkeeles seda, mis on meie teistsugusena tunduva käitumise taga ja miks see alati parandamist ei vaja.
Sõnad on nimelt need, mis kujundavad suhtumise ning selle, kuidas me maailma ja iseend selles näeme, seega kasutagem neid vastutustundlikult.
Eesti Aspergerite Ühing on Aspergeri sündroomiga inimeste poolt asutatud ja juhitud mittetulunduslik ühendus Aspergeri sündroomiga inimestele, mille eesmärk on aidata kaasa Aspergeri sündroomiga inimeste elukvaliteedi paranemisele Eestis, sh tasakaalustada autismispektrisse kuuluvate inimeste kujutamist meedias.