T, 6.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Hannes Luts: kas innovatsiooni edendamine või pigem sihitu tõmblemine?

Hannes Luts
, Transpordisüsteemide analüütik
Hannes Luts: kas innovatsiooni edendamine või pigem sihitu tõmblemine?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Hannes Luts
Hannes Luts Foto: Erakogu.

Kõike, mida pakutakse nutiseadmete äppide vahendusel, ei saa automaatselt pidada innovatsiooniks. Sõidujagamisteenus täiendab, kuid ei asenda ühistransporti ning seda tuleb ka õigusloomes silmas pidada, kirjutab transpordianalüütik Hannes Luts.

Uuendused, mis laiendavad inimeste liikumisvõimalusi, on kindlasti teretulnud, nii ka sõidujagamisteenused. Paraku jääb meie riigiasutuste ja juhtpoliitikute reaktsioon neile muutustele segaseks ning ebakindlaks. Innovatsiooni toetavad põhimõtted põrkuvad mitmesuguste probleemidega, mis puudutavad turuosaliste reguleerimist ja maksustamist. Seisame silmitsi õigusliku vaakumiga, kus keegi ei tea, milliseid seadusi sõidujagamine õigupoolest järgima peaks.

Kahtlemata on positiivne, et seadusandja püüab nüüd ka sõidujagamise jaoks õigusliku raamistiku luua. Ometi tuleb eelnõu algatajatel meeles pidada, et kiirkorras mõne seaduse valmis klopsimisega võib tekitada kasu asemel hoopis kahju. Tegelikult seisame kogu Eesti reisijatevedu puudutava seadustiku muutmise lävepakul.

Tagasi üles