Viimasel ajal kuuleme Venemaa juhtidelt ähvardusi küll «kuumast», küll «külmast» sõjast. Ka uuest maailmasõjast. Kas meil on põhjust muretsemiseks?
Terve mõistus ütleb, et tuumasõda oleks ülemaailmne katastroof, milles poleks võitjaid.
Pole kahtlust, et Hitler oleks kasutanud Teises maailmasõjas tuumapommi, kui see tal oleks olemas olnud. Ka Stalin oleks kas või Korea sõja päevil kasutanud tuumarelva Ühendriikide ja selle liitlaste vastu, kui ta oleks veendunud oma karistamatuses. Diktaatoritesse ja nende kavatsustesse tuleb suhtuda umbusuga, kuna diktaatorid ei vastuta erinevalt demokraatlikest valitsustest valijate ees. Keegi pole neid ju valinud.
Sel põhjusel on äärmiselt ohtlik, kui tuumarelva omavas suurriigis on võimul diktaator või hunta, mis koosneb eriteenistuse ohvitseridest. Isegi sellises olukorras, kus seesama riik sõltub teiste riikide «heategevusest», kes on valmis maailmaturuhindadega ostma tema toorainet.
Kui valitsus ei vastuta oma rahva ees, siis vahetavad nad rahva huvid oma isiklike vastu. Tänane Venemaa juhtkond eesotsas Putiniga on ennast veennud selles, et nad tegutsevad Venemaa ja «vene maailma» s.t kõikide vene keelt kõnelevate inimeste huvides sellel planeedil. Mingisugust vaba, ühetaolist ja salajast hääletust Putini poliitika poolt või vastu pole tehtud ning sellepärast on absoluutselt võimatu öelda, mil määral see nn vene maailm toetab Venemaa juhtide agressiivset ja võib-olla isegi enesetapjalikku poliitikat. Pole isegi selge, kas see «vene maailm» eksisteerib väljaspool Kremli PR-projekte, nagu Russia Today ja «Vesti nedeli» Dmitri Kisseljoviga.