Esiteks, oleks väär arvata, et ajalugu on lõppenud ja selle traagilised peatükid ei kordu enam mitte kunagi. Probleemide üle tuleb arutleda.
Teiseks, suureks nuhtluseks on muganduv rahulolu iseenda ja oma olukorraga (annab jumal ameti, annab ka mõistuse või vähemalt PR-aparaadi). Kus on see kirg ja põlemine, mida me nägime 1990. aastate alguses?
Kolmandaks, midagi head ei sünni grupimõtlemisest, kus inimesed suruvad isikliku heaolu ja mugavuse ajel alla sisemise kriitikahääle ning muutuvad mutriks masinavärgis, täites rumalaid või suisa kahjulikke käske. Inimese suurus ilmneb alles mugavustsoonist lahkudes ja enda heaoluga riskides.
Mulle meeldib, et EELK ilmutab mõningaid mugavustsoonist lahkumise märke. Tavaliselt on EELK vältinud võimuga vastuollu minekut, ent eilsel vabariigi aastapäeva jumalateenistusel kõneles Urmas Viilma tabavalt tähendussõnast vaese targa mehe kohta, kes oleks võinud linna oma tarkusega päästa, kuid paraku keegi ei kuulanud teda.
Kuidas oleks võinud Eesti Vabariigi päästa Karl Reits, mis oli tema programm? Seda võib küsida, ent see küsimus pole õige. Peame suunama pilgu iseendasse ja küsima seda küsimust iseendalt. Ja nagu ütles Urmas Viilma, peaks muutuma «inimeste kaasamine pigem reegliks kui erandiks». Poliitikutele tähendab see vajadust minna rahva sekka. Ametnikele veel enam vajadust minna kabinetist rahva sekka ja näha tiheneva bürokraatiasaju taga rahva ja riigi arengueesmärke. Rahvale tähendab see vajadust tulla välja ning käed külge panna: olgu selleks tegevus korteriühistus, prügikoristuskampaanias või Kaitseliidus.
Kui igaüks võtab oma hoole alla tükikese Eestist, korrastab seda ja hoiab ka edaspidi korras, siis jõuamegi sihile. Eesti riik ja selle bürokraatia ei peaks aga eesmärgile vastu töötama, vaid olema igas mõttes vaimustavaks eeskujuks. Kui siht kipub silmist kaduma, võib avada põhiseaduse ja lugeda selle algust. Head uut ja loodetavasti üksmeelset ning rahulikku aastat!