Homoseksuaalsust peetakse ebanormaalseks, valikuliseks ja õpitavaks. Priit Tohveri geide terviseprobleeme käsitleva artikli (PM, 27. jaanuar 2016) kommentaariumis soovitas üks kommenteerija inimestel vaadata sügavale oma südamesse ja endale tunnistada, et homoseksuaalsus on haigus.
Sügavale südamesse vaatamine on oluline, kuna vaatame otsa oma uskumustele ja hirmudele, aga see ei vasta ühelegi küsimusele. Kui arst mulle retseptiravimi kirjutab, tahaks ma väga loota, et tema soovitus ei baseeru sügavale südamesse vaatamisel, vaid pigem erialasel teadmisel ning teaduslikel tulemustel, mis kinnitavad, et antud ravim minu haigusnähte leevendab.
Seega, nii inimestel individuaalselt kui ühiskonnal tervikuna oleks rohkem võita sellest, kui otsuseid tehes vaataksime oma uskumustest ja hirmudest kaugemale. Suutes oma uskumusi faktidele toetudes kohandada, võib ehk aru saada, et karta ei olegi vaja.
Järgnevalt üritangi välja tuua teaduslikud seisukohad, mis loodetavasti aitavad vastata peamistele homoseksuaalsusega seotud küsimustele ning näitavad, et uskumused, justkui homoseksuaalsus oleks haigus, valikuline või õpitav, ei ole põhjendatud.
Kas homoseksuaalsus on haigus?
Sellele küsimusele vastamiseks on vaja selgitada, miks homoseksuaalsus psühhopatoloogiaks üleüldse klassifitseeriti ja milles see patoloogia seisnes.
Alates 12. sajandist käsitleti homoseksuaalsust kristlikus kultuuriruumis patuna ning karistati kui kriminaalkuritegu. Homoseksuaalseid inimesi on rehabiliteeritud nii genitaalide amputeerimise, piinamise, põletamise, surmanuhtluse kui lihtsalt vangistusega. 19. sajandi lõpus hakkas levima arusaam, justkui homoseksuaalsus oleks psüühiline häire. Tollal peeti seda seisukohta ääretult progressiivseks ja humaanseks, sest see tundus taolist ebanormaalsust selgitavat.