Kuidagi on nii juhtunud, et töötades üsnagi suletud keskkonnas, on mul tekkinud harjumus meie koristajatele vähemalt naeratada, kui mitte teretada. Loogiline – töötan nendega ju samas majas. Ja kui mitte, siis piirdun vähemalt viisaka peanoogutusega.
Hiljuti saadeti mind tööasjus paariks päevaks teise hoonesse. Kõnnin mööda koridori, möödun koristajast, naeratan ja lähen edasi. Mõne aja pärast saame temaga tualetis jälle kokku. Tema pühib peeglit, mina püüan temast märkamatult mööda libiseda, aga tema hõikab mulle vene keeles järele: «Mis lahti?»
Asun end süüdlaslikult välja vingerdama: «Noh, te ju töötate, ma pärast…» Tema vastu: «Mul on juba kõik tehtud.»
No ja siis küsis ta juba, kas ma töötan seal, ma seletasin, et asendan, kõik teised on haiged, ja tema vastab:
«Ma vaatasin jah, et seal on kõik eestlased, aga sul, tüdruk, on vene nägu.»
Ma olen pärit venekeelsest perest, kuid sugulasi mul Eestis pole ja nendega, kes siin ei ela, ma ei suhtle. Ma käisin ka eesti koolis. Lisaks pole keegi mu peres pidanud end kunagi venelaseks. Seepärast löövad mind hetked, kui mind nimetatakse venelaseks, alati pisut tasakaalust välja. Olen venelane? Ei ole? Mõlemad variandid justkui sobiksid.
Rohkem ja vähem peavoolugrupid
Üldiselt osutavad teatud tunnusjooned, kas inimene kuulub mõnda peavoolugruppi: nimi, nägu, riietus jms. Eesti kontekstis kuulub sellisesse peavoolugruppi näiteks heteromees nimega Lauri, kelle kõrval esineb mitte nii väga peavoolugrupp «venelased». Sealjuures pole vahet, kelleks viimased end ise peavad – nagunii on nad kõigi jaoks venelased.