Mäletan aega, kui baarides suitsetamise keelamine tundus paljudele absurdne idee, sest olime harjunud, et baaris käiaksegi selleks, et suitsu teha. Samuti tundusid paljudele kellaajalised alkoholi müügi piirangud lausa inimõigusi rikkuvat. Nüüd oleme nendega harjunud ja need töötavad. Miks siis mitte nende lahendustega, mis töötavad, edasi minna. Miks peab alati midagi uut ja tundmatut proovima, kui saab läbiproovituga kindla peale minna? Ei pea ehitama vaheseinu, kui võiks lihtsalt tunni võrra veelgi vähendada alkoholi kättesaadavust poest.
Ma ei tea, kui edukad on olnud alkoholivastased sotsiaalreklaamid nagu «joome poole vähem». Näiteks geneerilist ravimite tarbimisele üles kutsuv kampaania «vahe on ainult hinnas» on selgeid muudatusi toonud. Aga võib olla sellepärast, et inimesel on geneerilist (sama toimeaine põhist koopiaravimit) ravimit tarbides võimalik säästa. Kuna alkoholi kaudsed kulud jäävad tihti ühiskonna kanda, siis tuleks seda ühiskonnale jäävat koormust nihutada rohkem alkoholi liigtarvitajate peale.
Konkreetselt alkoholist põhjustatud haiguste ravi läheb ühiskonnale maksma igal aasta 2-3 miljonit eurot. Need on meie inimesed ja me peame nendega solidaarsed olema ehk neile ravi võimaldama. Aga samamoodi on meil võimalus neid inimesi korrale kutsuda, esitades neile raviarve hiljem.
Ravikindlustuse aluseks olev solidaarsusprintsiip ei takista regulatsiooni, kus need, kes ei taha ühiskonnaga solidaarsed olla, peavad lõpuks rohkem maksma. Analoogselt otsitakse ju ka lahendusi, kuidas soodustada tervisesporti. Ilmselt tuleks inimestele ulatuda korraga nii porgand kui ka piits ning kõige rohkem võidaksid tervislike eluviisidega eestimaalased.
Oma sõnavõtuga tahan eelkõige rõhutada, et rahvatervis vajab kaitset! Kuid kahju on kõrvalt vaadata, kuidas ministeerium kampaania korras ja haltuurat tehes lihtsalt aega kulutab. Õigusriigi põhimõtted ei lase sellisel kujul alkoholiseaduse muudatustel saada kunagi kehtivaks seaduseks. Samas on isegi lihtsamaid ja kiiremaid lahendusi kui seadus. Ning kõige parem lahendus oleks see, kui Eesti astuks sammu sinna poole, et me suurendame üksikisiku vastutust oma tervise eest.