Oli aasta 1992, iseseisvus oli juba olemas, aga majanduslik pööre algstaadiumis. Parlamendi kõnepuldist, vastates murelikele küsimustele, mis puudutasid hetketrende peegeldavat majandusstatistikat, vastas ta kerge muigega, veendes meid alati arvude uurimise kõrval minema lihtsalt tänavale või kohvikusse või poodi ja vaatlema inimeste nägusid, käitumist, meeleolu. Targale mehele oli see, mis ta Stockholmist tulles Tallinnas jalutades märkas, veenvamaks kinnituseks arengu hoorataste pöörlemise kohta kui puudulikud ja viivitusega laekuvad statistilised näitajad.
2002–2004 olin välisministeeriumi peainspektor. Idee järgi on see (koos oma kaaskonnaga) kõigis välisteenistustes olemusliku sideme hoidja saatkondade ja peamaja vahel. Info, mida sai korjatud ja mille põhjal sai tehtud ettepanekuid, oli aga otsustajatele ebamugav, sest see ei läinud sageli kokku reeglistiku kuiva kirjasõna ja kõigega, mida võis saatkondade puhul arvudesse suruda. See oli minule üks indikatsioon siis maad võtma hakanud mugandumise mentaliteedist.
Kiviaeg
Lisan siia kogemusi ministeeriumi peamajas töötamisest mitmel perioodil ja kinnitan, et formaalsed tagumikutunnid on au sees. Kuulda 21. sajandi teisel kümnendil mitmesuguste tasemete juhtide arvamusi, et kontoris tuleb istuda ka siis, kui midagi teha pole, igaks juhuks ja «teised ju istuvad ka», see jahmatab algul ja siis hakkad otsima õiget sõna olukorra iseloomustamiseks.
Kiviaeg, ütleb üks mu lähedane inimene vahel igasuguste jampslike nähtuste kohta. Nii ongi. Mõtelda, analüüsida, lugeda ja kirjutada saab oma tahvliga või läpakaga kohvikunurgas, kodus, suvilas või katuseterrassil sama hästi kui kontoritoolil. Aga ei, sest pole kombeks.