Teadusartiklid võivad institutsionaalsel tasandil olla teadlase kvaliteedi peamiseks mõõdupuuks, kuid muidugi ei ole see ainuke viis spetsialisti väärtust hinnata. On teadlasi, kes ei allu süsteemi ettekirjutustele ja publitseerimise diktaadile (tavaliselt on selle eeldus rahaline vabadus, ennastsalgav pühendumine uurimistööle, soov vastustada ebaõiglast süsteemi vms).
Alternatiiviks on kirjutada näiteks raamatuid või madalama kategooria artikleid, millega kaasneb suurem vabadus nii sisus kui ka vormis ja kiirem avaldamine. On täiesti võimalik, et madalama kategooria ajakirjas – või miks mitte ka «rämpsajakirjas» – avaldatud artikkel on palju väärtuslikum tippajakirjas avaldatud kõrgeimalt klassifitseeritud artiklist.
Rämpsajakirjad
Niisiis ei pruugi artikli ilmumine «rämpsajakirjas» tingimata tähendada sihilikku pettust või standardi lubamatut langetamist mingil kindlal, omakasupüüdlikul eesmärgil. Aga muidugi ei ole see ka välistatud, ent sellisel juhul on tegemist juba omaette probleemiga, mida tuleks eraldi vaadelda.
Igal juhul ei ole teaduslik hinnata spetsialisti ajakirja nime järgi. Selleks, et anda pädev hinnang, tuleb lugeda, mida on kirjutatud. Kui kirjutatu on hea, lülitub see ühel hetkel üldisesse teadmiste ringlusesse, kui halb, vajub peagi unustuse hõlma. Et aga saada «edukaks» teadlaseks, ei tarvitse olla sisulises mõttes kõige parem spetsialist, palju tähtsam on õige temperament, suutlikkus orienteeruda teadusbürokraatia keerdkäikudes, oskus kirjutada õigel ajal ja viisil õigeid artikleid ning projekte jne.
Teadus on lahutamatu osa ühiskonnast ja seega alati ühiskonna nägu. Seetõttu peegeldab rämpsajakirjade levik ja nendes avaldamine midagi ka teaduspoliitika ja teaduskorralduse kohta. Olukorras, mil konkurents akadeemilistele ametikohtade pärast suureneb, teadusrahastus väheneb, bürokratism kasvab ja teadlaste vabadus kitseneb, on paratamatu, et teadustöö kvaliteet ühel hetkel langeb.
Probleemidest teaduses tuleb aga julgelt rääkida, sest mida paremini teadusstruktuuri (kõikide oma puudustega) tuntakse, seda efektiivsemalt annab teadusega ümber käia. Teadust ja selle tagatuba tundmata on üsna raske eristada teadust «teadusest», mille hulk üha kasvab.