Sooviksime olla vabad inimesed ja elada vabas riigis, ent igaühe tõlgendus vabadusest ja vabariigist on erinev. Kas praegune Eesti riik on see, mida kujutasid ette inimesed, kes unistasid Soome televisiooni vaadates vabast maailmast? Vaatame Euroopasse või nostalgitseme nõukogude aja üle? Tallinna Ülikooli ja BFM-i tudengid uurivad nädala jooksul, millisena näevad Eesti vabariiki tema inimesed.
paraadi ja kõiki need kauneid kleite... Eesti on täna vaba ja usun, et paljud inimesed on siin õnnelikud – mina püüan samuti õnnelik olla. Alati võiks midagi veelgi paremini olla: praegu on näiteks probleemiks see, et noored leiavad küll tööd, aga mitte kõik neist ei saa endale elamiskohta soetada. Ka noortel peredel pole see tihtipeale võimalik, sest hinnad on nii kallid... »
end vabana ega taju turvalisust sellepärast, et paljud neist elavad pidevas hirmus: hirm venelaste ja immigrantide ees, üldine hirm võõraste ees, eriti kui need võõrad on pärit välismaalt...»
«Olen terve elu vabades riikides elanud ning seega ei saa ma võrrelda oma kogemusi mõne mittevaba maaga. Kasvasin üles Itaalias ja elan nüüd koos perega Eestis ning minu jaoks on Eesti vaba riik. Kui võtta näiteks vabaturumajandus, mille üle eestlased uhked on, siis siin on erinevusi tunda küll... Ma avasin Karlovas baari Barlova ja äri alustamine oli väga lihtne: kohe kindlasti oli see tunduvalt kergem protsess, kui Itaalias olnud oleks, sest seal on bürokraatiat palju rohkem. Aga ma ei ütleks, et see on otseselt vabadus – pigem asjaajamise lihtsus. Kui rääkida isiklikust elust, siis tunnen end siin vabana küll, eriti sellises keskkonnas nagu Tartu.»