Kaasnev pessimismifoon kohutab tarbijaid ja ettevõtjaid, nõrgendades ootusi ja pärssides seeläbi edasist majanduskasvu. Niisugune toimeahel võib viia majanduse pessimismispiraali, mille algne põhjus ei seisne aga kehvades äritulemustes ega vales poliitikas, vaid nihkega hinnangutes. Lõpptulemus on siiski sama: seisak.
Majanduskõnepruugis tuntakse seda nähtust isetäituvate ootustena. Meie edu ei sõltu ainult käega katsutavatest n-ö tugevatest teguritest, vaid seda mõjutavad samamoodi pehmed hinnangud ja ootused. Kui kellelgi õnnestub piisava usutavusega veenda hoiustajaid, et nende säästud on ohus, siis võib täiesti korras pangas toimuda pangajooks. Kui kõik ootavad, et majanduskasv aeglustub, siis see aeglustubki, sest kasvuks vajalike investeeringute tegemine tundub üldise õõva taustal liiga riskantne.
SKP kiirhinnangute rolli ootuste kujundaja ja tulevase majanduskasvu mõjutajana näivad kinnitavat ka andmed. SKP kiirhinnangute põhjal arvutatud majanduskasvu kiirenemine ja aeglustumine ennustavad järgmise kvartali SKP kasvu kiirenemist ja aeglustumist, kuigi SKP kasvu enda kiirenemine ja aeglustumine seda ei tee. Teisisõnu: tänane halb uudis majanduskasvu kohta võib homme kaasa tuua majanduskasvu aeglustumise, olenemata sellest, kas esialgne uudis oli põhjendatud või mitte. See tulemus on usaldusväärne, kuigi küllaltki lühikese aegrea tõttu ei saa päriselt välistada seose juhuslikkust.
Lisaks avalikkuses kujunevatele ootustele satub korralike andmete puudusel kahtluse alla majandusanalüüsi kvaliteet. Analüüsi tulemused ei saa olla täpsed, kui alusandmed ei ole täpsed. See probleem mõjutab nii Eesti majanduspoliitika kujundajaid, riigieelarve koostajaid kui ka välismaiseid erasektori analüütikuid, kes nõustavad võimalikke investoreid.