Hoolimata suhteliselt väikesest rahvastikust (mis peagi ületab seitsme miljoni piiri) suurte naabrite Vietnami, Tai ja Kambodža ning Hiina vahel on Laos mõjutanud piirkonda juba sadade aastate jooksul. Lan Xangi ehk Miljoni Elevandi Kuningriik oli juhtiv majandus- ja sõjajõud piirkonnas juba 14. sajandil ja andis suunad tegevustele Hiinast Taini.
Suuresti üldistades võib öelda, et tänase Põhja-Tai alade rahvastik on etnilised laod. Alles 18. sajandil sundisid Siiami (tänapäeva Tai) jõud laiutama kippuvaid laosid tagasi ja algas Siiami ülemvõim piirkonnas. See kahelauseline ülevaade on küll kahetsusväärselt pealiskaudne, kuid annab märku, et tegemist ei ole tühise territooriumiga suurjõudude vahel.
Tänagi ehitavad laod näiteks sõjakamad ausambad relvadega Tai poole ning nagu mongolid, kergendavad mehed end vabas õhus alati suunaga Tai poole. Mongolid keeravad torud Hiina peale.
Lähiajalugu
Laose lähiajaloos mängisid otsustavat rolli nii nagu paljudeski muudes Aasia maades, esmalt prantslased, seejärel venelased ja ameeriklased. Sarnaselt Vietnamiga muutus Laos 19. sajandi lõpus Prantsusmaa asumaaks, kuigi sisuliselt territoorium emamaale midagi ei tähendanud.
Kogu Indo-Hiinast lähtuval impordil ei olnud Laose osa kunagi üle ühe protsendi. Pigem vaadeldi territooriumi kui puhverala britimeelsete Tai ja Birma vahel. Sellegipoolest on Prantsusmaa mõju tänapäeva Laoses selgelt tuntav. Esmalt arhitektuuris, aga näiteks ka köögis.
Laoses on tugev prantsuspärane kohvikukultuur hommikuste saiakeste ja ajalehtede lugemisega. Ka toolid välikohvikutes on paigutatud tihti tänava poole, nii nagu näeme seda Pariisis. Teises maailmasõjas ristusid Laoses Tai fašistide, Hiina rahvuslaste ja ka Indohiina kommunistide huvid, kuid sõja lõppedes taastas Prantsusmaa oma võimu, andes kohalikule kuningale autonoomse otsustusõiguse enamikus küsimustes.