ETIS on Eesti teadlaskonna kollektiivne looming ja ühiselt kasutatav tööriist ning tema baasi talletatud informatsiooni kvaliteedi eest kannavad ühtviisi vastutust kõik osalised. Infosüsteemi kantavate andmete õigsuse eest vastutavad eeskätt andmete sisestajad. Seda teevad teadlased ise, nende sisestatud andmeid kontrollivad ja kinnitavad teadusasutused.
Teadusagentuur võib esitatud andmete kvaliteedi kohta kahtluste tekkimisel teha ise muudatusi või pöörduda selleks asutuste poole. Kindlasti ei ole teadusagentuuril praegu ega ka tulevikus võimekust viletsate artiklite eristamiseks. Ma ei ole ka veendunud, et seda vaja teha oleks. Avatud ühiskonnas on rohkema info kättesaadavaks tegemine palju parem kui selle piiramine. Kellele teeb halba, kui keegi end teadlaseks pidav inimene kõik oma saavutused üles loeb. Kui teised neid kõrgelt ei hinda, siis on tegu pigem andmete esitaja probleemiga.
Avaliku infobaasi juures on igati asjakohane ja tervitatav ühiskondlike valvurite töö (inglise keeles kutsutakse neid «vilepuhujateks»).
ETISe-eelsest ajast, aastast 1998 või 1999, pärineb üsnagi uskumatu lugu teaduseetika rikkumise kohta, millesarnast ei ole ilmselt maailmas ei enne ega hiljem kirjeldatud. Juhtus see ühes Eesti ülikoolis, kus kolm tol ajal lugupeetud teadusemeest väga vähese töövaevaga «omastasid» enam kui kümme autoriteetsetes teadusajakirjades avaldatud artiklit. Tol ajal olid Eestis juba kättesaadavad laserprinterid ja koopiamasinad. Nupumehed trükkisid puhtale lehele sobiliku kirjagarnituuriga oma nimed, lõikasid need välja ja kleepisid artikli väljatrükil tegelike autorite nimede peale. Siis tegid «oma» artiklist kserokoopia ja esitasid oma teaduskonna aruande juurde. Tubli töö eest said petturid isegi preemiat. Kui asi avalikuks tuli, kaotasid mehed töökoha. Tänu ETISele ei ole selline asi enam ammu võimalik.
Kokkuvõtteks kaks üldistust
Esiteks. Kuna Eestis vaagitakse teadusraha eraldamisel ja ülikoolides ametikohtadele valimisel iga teadlase töö tulemusi (sealhulgas artiklite kvaliteeti) väga põhjalikult, pole kesiste artiklitega ülesblufitud tulemuste toel vähimatki lootust valikukomisjone ära petta ja teadusraha või akadeemilist ametikohta saada.
Teiseks. Teaduse usaldusväärsuse hoidmine on teadlaskonna ühine vastutus ja hool. Selle üle peavad valvama iga teadlane, kõik ülikoolid ning teised teadusasutused ja ka teaduse rahastajad.