Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Joosep Värk: Odini Sõdalaste ridu täidavad kriminaalid

18
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Joosep Värk | FOTO: Tairo Lutter

Neil, kes soovivad korrakaitses kaasa lüüa, tuleks astuda politseikooli või panna ennast kirja abipolitseinikuna. Omakohus õigusriiki ei sobi, kirjutab ajakirjanik Joosep Värk.

Eelmisel nädalal kirjutas Eesti Päevaleht, et Eestis kinnitab kanda Põhjamaadest pärit rühmitus Odini Sõdalased, mis sotsiaalmeedias plahvatuslikult kiiresti toetust kogub. Eilseks oli selles Facebookis grupis ligi 3500 liiget. Rühmitus kavatseb hakata tänavatel patrullima, et Eestisse sisserändajad meie avalikus ruumis kurja tegema ei hakkaks. Pole kahtlustki, et sellise rühmituse kokkutulek on reaktsioon pagulasteema esilekerkimisele viimase aasta jooksul.

Igasugust sorti omakohtu ilmingud tekitavad minus suurt jälestust, eriti need, mis on sihtmärgiks võtnud ühe teatava osa elanikkonnast. Minu arvates on selline nähtus juba iseenesest paradoksaalne, sest valikulise osa ühiskonna puhul soovitakse kontrollida universaalsetest reeglitest kinnipidamist. Eeldaksin, et põhimõtetes hoitakse ühtset ja konkreetset joont.

Kuna ma leian, et Eesti jätkusuutlikkuse suurim probleem on väljaränne ja kidur sündimus ning sisserännet peaksime nägema võimalusena, siis otsustasin vaadata, kes on siis need puhaste motiividega ja eetilised inimesed, kes soovivad näidata sisserändajatele, millised reeglid Eesti ühiskonnas kehtivad. Usun, et need inimesed on sisserände suhtes üsna kriitilised.

Olin juba varem portaalist Delfi lugenud, et üks selle grupi eestvedajaid Danel Puuder on mitu korda kohtulikult karistatud. Talle on määratud vanglakaristusi metaamfetamiini, amfetamiini ja GHBd (mida tuntakse ka vägistamisnarkootikumina) omandamise ja valdamise eest, kaasvangi peksmise ning oma õe tagant varastamise eest.

Kurioosne, et selline inimene soovib tagada avalikku korda, aga eks erandeid ole ikka – ehk on inimene õppinud oma tegudest ja soovib nüüd teistelegi seadusekuulekust õpetada. Facebookis grupi liikmete nimekirja sirvides jäi mulle silma, et sinna kuulub ka ühe Eesti suure päevalehe veebitoimetuse juhataja, tuntud näitleja, paar EKREga seotud inimest ning mõned minu endised kooli- või ajateenistusekaaslased.

Aga oli ka üks endine klassivend, kes kooliajal paistis silma füüsilise aktiivsusega teiste inimeste suhtes. Juba põhikooli ajal karistati teda pisivarguste ja kehalise väärkohtlemises eest, rääkimata tubaka- ja alkoholiseaduse korduvast rikkumisest. Hilisemast ajast leidub ka kõnekamaid kuritegusid. Näiteks loopis ta Haapsalus sõpradega puruks bussiootepaviljoni klaasseina, mille järel rebis ta ühe elumaja aia küljest aialippe ja viskas kividega puruks ühe auto külje- ja esiklaasid.

Samuti on teda karistatud selle eest, et ta peksis Viru keskuse juures koos kaaslastega üht inimest, ning võttis temalt ära jalanõud, kaks sõrmust, käeketi, käekella, mobiiltelefoni ning sularaha. Ning selle eest, et ühes Estonia puiestee kangialuses tungis ta koos sõpradega kallale kahele itaallasele, keda peksti pähe ja kehasse ning kellelt võeti ära käekell, rahakott ning mobiiltelefon. Samuti peksis ta Kalasadama lähedal kahte inimest, kellelt võeti ära mobiiltelefon ja rahakott. Vägiteod jätkusid Neitsitorni juures, kus ohvrit taas peksti ning temalt võeti ära mobiiltelefon, kaelakett ja MP3-mängija.

Kõige tähelepanuväärsem kuritegu leidis aset linnahalli juures, kus ta kaaslastega lähenes selja tagant ühele inimesele, kes kõndis koos oma alaealise tütrega. Ohvreid hoiti kinni, kusjuures nende suud kaeti kätega, et nad ei saaks karjuda, ning neilt võeti ära rahakott. Sama muster jätkus Kanuti aias, kus kannatanult võeti ära käekott, mobiiltelefon, kosmeetikakott ja rahakott.

Seejärel anti kahele inimesele peksa taas linnahalli juures, kus ühel inimesel haarati kõrist ning teda peksti kätega näkku. Ja siis veel üks peksmine Kiek in de köki juures koos vargusega.

Viimati nägin, et ta oli Postimehe sotsiaalmeedia kontol kritiseerinud otsust, millega mõisteti Soomes vangi eestlane, keda süüdistati 14-aastase tüdruku vägistamises. Õigussüsteem olevat tema arvates mäda.

Aga ma kerisin seda nimekirja edasi ja leidsin sealt ka ühe pronkssõduri saaga ajal üles kerkinud provokaatori, kes on politseile vahele jäänud narkootikumidega. Vast kõige tuntum temaga seotud episood on see, et ta sõitis Vabaduse väljakul otsa liiklusreguleerijale, kellel ei jäänud muud üle kui hüpata tema auto kapotile. Too provokaator ei teinud sellest teist nägugi ning sõitis, reguleerija autokapotil, läbi linna. Lisaks jäi silma ka üks endine kütuseärimees, kes mõisteti süüdi maksukuriteos, millega ta oli tekitanud Eesti riigile mitmesaja tuhande euro suuruse kahju.

Need kirjeldused olid küll pikad ja lohisevad, kuid soovisin nendega toonitada kuritegude tõsidust ja rohkust, millega on hakkama saanud vaid mõned selles algatuses kaasa löövad inimesed, keda mina nimepidi tean.

Kuigi kuriteod on tõsised, ajab nende üleslugeminemind tahtmatult naerma: on ju need inimesed, kes meid nüüd tänavatel omaalgatuslikult kaitsma hakkavad. Inimesed, kes mitte ainult ei ole sülitanud ühiselureeglitele, vaid on oma tegevusega seadnud ohtu teiste inimeste heaolu ning tervise (sealhulgas vaimse tervise).

Seetõttu näibki mulle, et kuigi selle rühmituse eesmärk on hoida korda, saab sellest heal juhul rehabilitatsioonirühm, kus endised kurjategijad võivad üksteisel silma peal hoida. Halvemal juhul kohtuvad seal ühiste huvidega inimesed, kes oma endist teed jätkata kavatsevad. Loodan, et politsei (ka kaitsepolitsei) hoiab seesugusel aktiivsusel silma peal ning kannab hoolt, et Odini sõdalastest Odini bandiite ei saa.

Nendel, kes soovivad tänavatel korda luua, soovitaksin ma astuda kas politseikooli või panna ennast kirja abipolitseinikuna. Piisab tegelikult ka sellest, kui te lihtsalt tänaval kõndides silmad lahti hoiate.

*Full disclosure: 2010. aasta oktoobris sai autor Tallinna bussis piletita sõidu eest trahvi 180 krooni.

Tagasi üles