Kuna samasooliste kooselu teemal on Eesti Väitlusseltsi esindajad võtnud sõna juba korduvalt (nt. online-väitluses Liisa Pakostaga), siis hoidun ma teemasse süvitsi minemast ja piirdun mõne tähelepanekuga sellest konkreetsest väitlusest.
Esiteks võib avaldada kiitust kõigile osalenud väitlejatele, nii pultide taga kui ka publikus. Saates sõna võtnute argumenteerituse tase oli tuntavalt kõrgem sellest, millega kooseluseaduse arutelu huvilised kahjuks juba harjunud on.
Tuues välja näiteks strawman loogikavigu vastaspoole jutus näitasid mõlema poole väitlejad, et on võimelised argumenti kriitiliselt ja sisupõhiselt hindama. Selliste vigade esiletoomise praktika viib meid loodetavasti lähemale tulevikule, kus emotsionaalselt manipuleeriv demagoogia ei ole avalikus arutelus vastuvõetav. Loogikavigade juures tasub muidugi meeles pidada, et ei piisa vaid sõna strawman mainimisest. Oluline on ka selgitada, milles konkreetne loogikaviga seisneb.
Kuigi argumenteerituse taset võis teema emotsionaalset laetust arvestades pidada pigem viisakaks, kippus sekka lipsama ka isiklikke rünnakuid. Kui väitlejad hiljem oma tegevust analüüsivad, siis leiavad nad kindlasti, et sellised libastused olid nende veenvusele pigem kahjulikud.
Pikemalt peatuksin aga saate uuel formaadil, mis tekitas esmakordsel katsetusel huvitava, aga pisut segase väitluskeskkonna.
Üldiselt tuleb tunnustada «Vabariigi kodanike» julget sammu sellisel määral külalisi kaasata. Formaadivahetuse väljendatud eesmärgiks on suurendada arvamuste mitmekesisust ning see eesmärk ka täideti. Samasooliste kooselu valupunktidest maalitud pildile lisasid kindlasti värvi erineva taustaga külaliste mõtted. Võib isegi öelda, et näiteks kooseluseaduse pooldajate leeris tulid kõige kirkamad värvid just külaliste hulgas.