Eesti metsasus enne II maailmasõda oli riikliku katastri järgi vaevalt üle 20 protsendi. Nõukogude ajal metsavaru küll kosus, aga see päädis raiepalaviku ja enneolematute metsavargustega 1990. aastatel. Avanenud eksporditurg ajas metsarahval pea segi ja selle tulemused on maastikupildis siiani näha.
Põlismets peab olema suutnud kõik üle elada
Kaalume väidet, et meil on palju vana metsa ning raiemahtude suurendamine loodust märkimisväärselt ei kahjusta. Alustada tuleb sellest, et raieküps mets ja vana mets ei ole võrdväärsed mõisted. Kui parim raieaeg hakkab mööduma, siis metsakasvataja võib mõelda: «mets vananeb ja kaotab väärtust», aga looduskaitsja rõõmustab ja mõtleb risti vastupidi. Elurikkuse seisukohalt ei ole metsal «parim enne» kuupäeva. Mõned olendid vajavad väga vanu puid (elavalt või surnult), teised on jälle väga saamatud rändajad ja peavad vastu ainult keskkonnas, kus «katust» pea kohalt ära ei tõmmata.
Raied on muutunud tõhusamaks. Eritehnika, maaparandus ja teedevõrgu arendamine on viinud niikaugele, et kehvad loodusolud üksi metsa ei kaitse. Eriti väärtuslikke alasid võib võtta kaitse alla ning neid rangete piirangutega hoida, aga me ei saa kõiki loodusväärtusi keelu alla panna, nii nagu me ei saa kogu elavat eesti kultuuri sulgeda ERMi keldritesse. See, mis ülejäänust saab, sõltub poliitilistest otsustest ja maaomanike väärtushinnangutest.
100-aastane või vanem mets peab olema üle elanud esimese vabariigi aegsed raadamised, ENSV plaanimajanduse ja taasiseseisvumise järgsed röövraied. Tulemus on, et liigirikast elustikku ülal pidavat vana loodusmetsa on vähe järel ning tagatipuks paikneb see laialipillatud kildudena, mida eraldavad raiesmikud ja noored majandusmetsad. Paraku ei ole osa vanade metsade elanikke võimelised neid takistusi ületama ja osa sobivaid kortereid jääb tühjaks.