Inimeste loovus ja töövõimekus saavutab maksimumi, kui töökohtadel on arvestatud nende reaalseid oskusi, elukogemust, vanust ja üldist võimekust, mis on kaasaegses tootmises ka alati võimalik, kui silmas pidada igasuguse töö iseloomu muutumist intellektuaalsemaks ja sotsiaalsemaks.
Kui tahame eestlusele head, eesti rahva mõjukuse kasvu ning rahva kestvust üle aegade, siis tuleb keskenduda sellise ühiskonna loomisele, kus inimestel on hea elada. «Karavan on veninud liiga pikaks», nagu ütles üks Isamaaliidu presidendikandidaat 2001. aastal, pidades silmas, et väike riik on nagu kogukond, kus mahajääjaid ei tohiks jätta kõrbesse surema.
Kahjuks oleme jätnud paljusid maha. Vaesumist soodustava maksusüsteemi tõttu, väikeettevõtteid pitsitava maksukoormuse ja bürokraatia tõttu, kohalikke kogukondade marginaliseerimise ja ääremaastumise tõttu. Aga õnneks veel ei ole hilja aidata teekaaslasi püsti.
Kui hoiame kogukonna koos, seisame turvalise ka kvaliteetse elukeskkonna eest, arendame intelligentselt oma majandust ning võtame tõsiselt oma kuulumist Lääne maailma, siis oleme ära teinud rahva tuleviku nimel miinimumi. Üleskutsed laadis «saagu meid palju» jäägu aegadesse, kui meil olid teised eksistentsiaalsed probleemid. Aeg on kiiresti edasi läinud, isamaa ei vaja «Isamaa» punkte, vaid avatud ja uut inimkeskset mõtlemist, mida me aga IRLi esimehe kõnetekstidest ei leidnud.