Energia ümber keerleb kõik – kui me tänu Einsteinile teame, et mass pole muud kui «kokku surutud» energia, siis suur osa inimtegevusest on suunatud sellele, et energiast massi tekitada. Ei ole liiast öelda, et me sööme naftat – ärgu orgaanilisema toidu sõbrad nüüd ehmatagu –, lihtsalt põllumajandustoodangu puhul on nafta ja vesi selgelt kõige olulisemad sisendid. Lisades siia kõik, mida naftakeemia täna võimaldab, kinnistub arusaam, et me elame selgelt nafta poolt domineeritud maailmas.
Nüüd aga maksab see toore vähem, kui keegi veel aasta tagasi oleks prognoosida julgenud. Miks? Mis edasi saab? On see tõesti pidu ja pillerkaar?
Kui hakata otsima põhjuseid praeguse hinnataseme tekkimiseks, siis vahest kaalukaim põhjus nafta hinna languseks on naftat tootvate riikide kartelli OPECi võimetus turgu n-ö stabiliseerida. Enamik OPECi riike keeldub tootmismahte vähendamast, kuigi OPECi toornafta võrdlushinnad on langenud seda nõudvale tasemele.
Kui OPEC tootmist ei piira, siis süvendab see veelgi nafta ülepakkumist ja loogiliselt seab nafta hinna surve alla. Järgmine oluline faktor on Iraani tuumakokkulepe, mille kohaselt tühistatakse lääne kehtestatud sanktsioonid Iraani naftaekspordile. Pakkumine Iraani turule naastes suureneb.
Ja veel, Ameerika Ühendriikide kongress hääletas USA toornafta ekspordi 40 aastat kehtinud keelu lõpetamise poolt. See tähendab, et USA naftakompaniidel on roheline tuli naftat eksportida. Esimest korda 20 aasta jooksul tootsid Ameerika Ühendriigid 2013. aastal naftat rohkem, kui importisid, ning 2015. aastal möödus riik Venemaast ja Saudi Araabiast, saades maailma suurimaks (!) nafta- ja gaasitootjaks.