Reaalsuses ei pruugi ärakasutatu alati aru saada, et ta on ohver. Inimese jaoks, keda on varasest lapseeast väärkoheldud, on ärakasutamine olnud normiks. Ta ei taju, et miski võiks olla teisiti, ning sellelt inimeselt pole tõepoolest mõtet küsida, ega ta juhuslikult inimkaubanduse ohver ole.
Prostitutsiooni teele sattunud naiste valikute mõjutajaks on enamasti pakett psühholoogilisest ja majanduslikust haavatavusest: vaesusest, vähesest haridusest, lähedaste toe puudusest, üleskasvamisest asotsiaalsetes tingimustes, võimalikust väärkohtlemisest alaealisena jne.
Inimkaubanduse ohvrilt seksiostmise kriminaliseerimise näol on tegemist ennetava meetmega. Eesti peab ennetustöösse panustama, sest inimkaubandus on rahvusvaheline ja piiriülene kuritegevuse liik, mille ohvriks võivad langeda ja on langenud Eesti inimesed ka mujal maailmas.
Europoli andmeil on 96 protsenti inimkaubanduse ohvritest naised ja tüdrukud, 91 protsenti inimkaubanduse juhtumitest on seotud seksuaalse ning vaid 7 protsenti töise ärakasutamisega. Enamik seksuaalse ärakasutamise ohvreid viiakse maadesse, kus prostitutsioon on legaalne, mitte maadesse, kus on kasutusel n-ö põhjamaine mudel ehk seksiostmine on kriminaliseeritud. Need arvud näitavad selgelt inimkaubanduse tegelikku palet.
Kui Rootsi kriminaliseeris kogu seksiostu 1999. aastal, oli üheks põhjuseks just võitlus inimkaubandusega. 12 aastat hiljem on inimkaubandusjuhtumid Rootsis vähenenud, ka prostitutsioon ei ole liikunud põranda alla, nagu algul kardeti, vaid näitab vähenemise tendentsi.
Teemat uurinud sotsiaalteadlaste sõnul pole Eestis prostitutsiooni täieliku kriminaliseerimise jaoks aeg veel kätte jõudnud – lisaks seksiostu keelamisele vajab see täiendavaid sotsiaalseid toetavaid meetmeid.
Seksiostu on praeguseks kriminaliseerinud lisaks Rootsile Norra ja Island. Kriminaliseerimise üheks eesmärgiks on nõudluse ning seeläbi kogu prostitutsiooniäriga kaasas käiva kuritegevuse vähendamine. Ka Eestis aitab ettevalmistatav seadusemuudatus prostitutsiooni ja sellega seotud kuritegevuse vähendamisele kaasa.
Seksiostu kriminaliseerimine inimkaubanduse ohvrilt viib meid sammukese lähemale põhjamaisele õigusriigile, aitab kaasa inimõiguste ja naiste õiguste kaitsele ning võitleb inimkaubandusega.