4. Tugevamad omavalitsused ja uuendusmeelne riik
Ilma liigse trummipõrinata on kevadel alustanud valitsus jõudnud kokkuleppele haldusreformi elluviimises. See on väga põhimõtteline edasiminek võrreldes ligi kaks aastakümmet kestnud vaidlustega reformi vajalikkuse ja eesmärkide üle.
Kui suudame eksperte ja omavalitsusjuhte kaasates koostatud seaduseelnõu 2016. aastal seadusena vastu võtta, oleme loonud ka õigusraamistiku reformi õnnestumiseks. Olles möödunud aastal vestelnud paljude omavalitsusjuhtidega, olen veendunud, et erinevates Eesti piirkondades jätkub selge visiooniga kohalikke liidreid, kes valdade ja linnade ühinemised edukalt läbi viivad. Koos teiste planeeritavate muudatustega omavalitsuste töös sünnivad tugevad ja võimekad vallad, mis pakuvad inimestele paremaid teenuseid ja suurendavad maapiirkondade konkurentsivõimet. Reformi jõustumisel astume olulise sammu skandinaavialiku omavalitsusmudeli poole.
5. Teeme Eesti suuremaks
Eesti välispoliitika kandev narratiiv «Ei iial enam üksi» on aktuaalne ka aastal 2016. Oleme paari aastakümnega saavutanud kõik oma sihid liitumisel rahvusvaheliste organisatsioonidega ning olnud neis liitudes alati väärikaks panustajaks. Mida keerulisem on julgeoleku- ja majanduskeskkond, seda tuntavam on heade liitlassuhete olulisus.
Meie jaoks on kokkulepete täitmine enesestmõistetav: me ei kahtle kahe protsendi investeerimises riigikaitsesse ega eelarvetasakaalu kriteeriumite vankumatus täitmises. Osaleme missioonidel, et tagada julgeolekut kodust kaugemal, ning jagame oma reformikogemust. Eeskujulikult tehtud kodutöö annab meie häälele ka kandvama kõla ning meie vastutus on seda targalt kasutada. See, kas Euroopa Liidu siseturg muutub avatumaks ja NATO liitlaste kohalolek meie regioonis püsivamaks, sõltub paljuski ka Eestist ning meie poliitikutel ja diplomaatidel peab jätkuma tarkust teha õigeid valikuid mitte ainult kodus, vaid ka rahvusvaheliselt. Pean väga oluliseks, et Toomas Hendrik Ilvese ametisse astumisel sõnastatud põhimõtte «Teeme Eesti suuremaks» elluviimist jätkaks nii valitsus kui ka järgmine vabariigi president.
Tõeliselt suureks saab Eesti üksnes siis, kui suudame olla suured vaimult, sealhulgas aidata ka endast nõrgemaid. Alanud aastal on nii mõnelgi riigiasutusel põhjust pingutada selle nimel, et sõjapõgenike aitamine toimuks sujuvalt ning Eesti ühiskonnale aktsepteeritavalt.