See otsus üllataks, kui ta oleks surmaotsus karskusele. Oleme harjunud Soomet pidama karskuse maaks juba ajast, mil algasid esimesed kokkupuuted kahe hõimurahva vahel. Muidugi teadsime, et Soomes nagu mujalgi oli viinajanulisi. Aga need kes kujundasid avaliku arvamise, rahvategelased, seltskonna mõõduandev osa, rahva nimel kõnelejad, olid Soomes valdavas enamuses karsked. Vana aasta viimastel päevadel rahvahääletusel langenud otsus ei ole aga surmaotsus karskusele, vaid salaviinale.
Muidugi on sealjuures purunenud lootusi, mida omal ajal pandi keeluseadusele, kui karskuse kilbile. Kuid see osutus paratamatuks, lõppeks tuleb ümberhinnang vist kasuks karskusliikumisele Soomes. On ju soomlased sattunud keeluseaduse maksvusajal viinajanulise rahva kuulsusse.
Aastatel pärast keelu maksmahakkamist ütlesid tõsiasjad siiski mõnda sellekujulise sunnikarskuse vastu. Soome valitsuse komisjon tegi kindlaks, et keeluseaduseta Soomes 1911.-1913. a. karistati joobnud oleku pärast 15 111 inimest, keeluseaduse noorpõlves 1923.a. 35 916, 1929.a. juba 78 757. Need arvud ei ole seletatavad ainuüksi ametivõimude karmima suhtumisega ka vähem joobnuisse. Helsingit külastades torkas viimastel aastatel silma, et seal on joomine muutumas mingiks spordiks, mis tõmbas just selle pärast, et tal oli man keelatud vilja pikantne maik.
Tuttav on: selle nähte arvele pandi ka asjaolu, et Soomes hakati tähele panema üldist lõdvenemist seaduste austamises. Igatahes ei mõistnud rahva arvamine hukka keeluseaduse vastu eksijaid. Nii tuli, et ka kuritegevuse tõusu hakati panema viinakeelu ja sellest tingitud salaviina arvele.