Leetreid pole Eestis esinenud juba kaua ning see on põhjus, miks üksikud kuuldused nendest mulle kui emale hirmust külmavärinad ihule toovad. Isegi rohkem kui leetrite Indoneesiast Eestisse levimine hirmutab mind vaktsineerimata laste hulk. 2014. aastal oli Eestis 6601 last vanuses kaks kuni 14 eluaastat, keda pole leetrite vastu vaktsineeritud. Kõige rohkem elab selliseid lapsi Tallinnas ja Harjumaal ehk piirkondades, kuhu on kontsentreerunud kõrgema elatustaseme ja sagedamini maailmas ringi rändavad inimesed, kellel seetõttu on eeldused saamaks nakkushaiguste edasikandjaks Eestisse.
Leetrite puhul on nakatumisoht peaaegu sada protsenti, mis tähendab, et põhimõtteliselt kõik haigetega kokku puutunud nakatuvad ka ise. Tõsi küll, õnneks on paljude täiskasvanute organismis antikeha, mis saadud veel nõukogude ajal, kui leetrite vastu vaktsineeriti kõiki.
Leetrid on ränk haigus, mis on ohtlik nii lastele kui ka täiskasvanutele, kuid eriti ohtlik rasedatele. Spetsiifiline ravi leetrite puhul puudub, vaktsineerimata täiskasvanutele on selle haiguse läbipõdemine ränk katsumus, mis siis rääkida veel lastest, kes seda sageli üle ei elagi.
Riskid, mida kätkeb endas see haigus, ja argumendid laste vaktsineerimise vastu, mida väljendavad lapsevanemad – mis minu arvates on vastutustundetud ja ebaratsionaalsed –, on erinevatest kaalukategooriatest. Tõepoolest pärast vaktsineerimist võib olla halb enesetunne ning leetrite esinemistõenäosus meil on mikroskoopiline. Loomulikult eksisteerivad ka võimalikud allergilised reaktsioonid, kuid nende eelnevaks väljaselgitamiseks on olemas testid ning ka allergiahoo leevendamisega tulevad arstid toime.