Hirmude leevendumine võtab aega
Ma ei ole kindlasti üks nendest inimestest, kes ütleb, et kooseluseadus midagi ei muuda. Muudab küll ja peabki muutma – ennekõike seda, kuidas kasvavad üles meie noored, kelle seksuaalne identiteet pole täna «normaalne». On muidugi palju sellist, mis ei muutu üleöö, ent vähemasti suudame muuta seda, kuidas kohtleb neid noori meie riik.
Seepärast ei saa ma kuidagi nõustuda nõndanimetatud «paarkonnaseadusega», mis ainult ei säilita praegusi eraldusjooni, vaid rõhutab neid, luues seaduse, mis kõlbab kasutada vaid samasoolistel paaridel. Arusaadav on vajadus otsida kompromisse, ent tasuks meelde tuletada, et meil juba on kompromiss käsil. Ka kooseluseaduse jõustumisel jääb selgelt tajutav lõhe meie noorte vahele, kellest abielluda saab vaid osa. Ent selle kompromissiga on kogukond nõustunud ning selle edasikärpimine pole enam läbirääkimine, vaid lihtsalt õelutsemine. Ja õelutseda pole ilus.
Nende kahe aasta jooksul, mil see debatt on väldanud, olen kuulnud paljudest hirmudest seoses kooseluseadusega. Kõiki pole ma paraku suutnud leevendada. Küllap see on uue asja puhul loomulik, et teatud kõhedus jääb sisse. Ma oskan praeguseks väljendada vaid lootust, et rahvana õnnestub meil neist hirmudest üle olla.
Ma väljendan lootust, et kui minul on kunagi lapsed, siis nende elusid hinnatakse selle põhjal, kui palju armastust nad on maailma toonud ja mitte selle põhjal, keda nad on armastanud. Ma loodan hingepõhjani, et ei pea neid kunagi kaotama ainuüksi sellepärast, et nende püüd normaalsuse poole sundis neid minetama iseenda. Ma loodan, et nad saavad tunda end sama hinnatud osana Eestist, nagu on seda tundnud nende isa.