Ilona Leib

FOTO: Erakogu

Meedia ja ajakirjanduse jälgijate huvi presidendi eraelu vastu on kahtlemata õigustatud. Sellises positsioonis peab paratamatult arvestama, et selle huvi põhjus ei ole lihtsalt labane uudishimu, vaid ka avaliku kontrolli vajadus selle üle, kes pääsevad riigipead mõjutama, olgugi mõni mõjutaja alahinnatud ja mõni ilmselgelt ülehinnatud, märgib suhtekorraldaja Ilona Leib.

President Toomas Hendrik Ilves on pakkunud viimasel aastal hulgaliselt kõneainet oma eraeluliste sündmuste teemal ning see on võimaldanud inimestel oma kogemuste baasilt kujundada hinnanguid presidendi eraelulisele usaldusväärsusele. Eestis ei ole traditsiooni inimeste poliitilise küpsuse üle nende eraelu põhjal otsustada. Aasta algusest hästi meeles olevast trotsliku, vaimselt eemalviibiva ning jaheda olekuga mehe asemel näeme praegu vaba, õnnelikku ja rokkivat meest koos uue ja pisut eksootilise hõnguga kaaslasega. Petetud ja selle all kannatava mehe kuvand on asendatud meieni jõudnud piltide ja videolõikude kaudu informatsiooniga, mis loob presidendist vitaalse, noorusliku ja inimlikuna mõjuva kuvandi.

Evelin Ilvesega abielus olles oli avalik inimlikkus Evelin Ilvese pärusmaa, kuid nüüd näitab Toomas Hendrik Ilves ka ennast isiklike teemade kaudu nagu armumine, kohtingud, kihlus ja pulmaplaanid, võimaldades inimestel ennast temaga hõlpsamalt suhestada. Kas Eesti ühiskonnas jääb teda saatma kuvand korduvalt lahutanud presidendist või nähakse selles lõpuks positiivselt inimlikku ja isikliku õnne poole pürgivat inimest, seda ei ole Eesti ühiskonnas võimalik ennustada. Siiski tundub, et tõtakalt tehakse jõupingutusi jääda meelde mitte presidendina, kes lahutas, vaid presidendina, kes abiellus. On päris huvitav jälgida, kas eraeluline partnerivahetus mõjutab presidendi usaldusväärsust.